AFK Csikszereda a jucat azi, 5 octombrie, partida retur împotriva celor de la Galatasaray Istanbul, din prima rundă a UEFA Youth League.

La pauza meciului, scorul a fost egal, 0-0, ciucanii ratând o ocazie mare în prelungirile primei reprize prin Botond Sebestyen. Turcii au deschis scorul în minutul 58 prin mijlocașul Beknaz Almazbekov. Șapte minute mai târziu, același Beknaz Almazbekov a dus scorul la 2-0 iar, în minutul 73, Hamza Akman a transformat penalty-ul obținut după ce a fost faultat în careu de Szilard Csedo. Caner Dogan a marcat pentru 4-0 în minutul 80, acesta fiind și scorul final al partidei, iar formația din Miercurea Ciuc părăsește competiția după prima rundă.

În partida tur, jucată pe 14 septembrie, cele două formații au încheiat meciul la egalitate, scor 1-1. Turcii au deschis scorul în minutul 11 prin Ali Turap, dar Csikszereda a reușit să revină pe tabelă în repriza secundă. Autorul golului a fost El Sawy, internaționalul român de tineret punctând în minutul 64 al jocului de la Miercurea Ciuc.

AFK Csikszereda a participat în UEFA Youth League, din postura de câștigătoare a Ligii Elitelor U19 în sezonul precedent, pe ruta campioanelor. Cea de-a doua rută este dedicată echipelor de tineret ale cluburilor calificate în UEFA Champions League, alcătuirea grupelor și desfășurarea partidelor din UEFA Youth League fiind identice cu cele din UEFA Champions League. Pe ruta campioanelor, echipele care trec de cele 2 tururi preliminare vor juca într-un play-off cu echipele de pe locurile 2 din grupele de pe ruta UEFA Champions League. Ulterior, câștigătoarele grupelor de pe ruta UEFA Champions League vor întâlni câștigătoarele din play-off în optimile UEFA Youth League. Semifinalele și finala competiției sunt programate la sfârșitul lunii aprilie, pe stadionul Colovray din Nyon.