Marţi, terenul principal din complexul CNAF Mogoşoaia a fost gazda duelului dintre FC Petrolul Ploieşti şi Aerostar, care s-a terminat cu un rezultat mai puţin scontat, mai ales prin prisma scorului final consemnat pe tabela de marcaj

Prima jumătate de oră a meciului nu a anunţat nimic din dezastrul ce a urmat pentru gazdele de marţi. Ploieştenii au avut câteva ocazii de a marca, dar golul a căzut în poarta lor, la o lovitură liberă executată impecabil de Patrick Popescu.

Coşmarul Petrolului a continuat câteva minute mai târziu, când căpitanul Răuţă a luat al doilea galben, după un henţ în careu şi a fost eliminat, iar penalty-ul rezultat a fost transformat de Vraciu. Lovitura de graţie a venit din propria tabără, Şaim Tudor ratând un penalty obţinut în finalul primei reprize.

Speranţele prahovenilor de a urca pe locul secund după meciul cu Aerostar au fost spulberate de golul al treilea, reuşit de Horia Ilie, în urma unui contraatac.

Penalty-ul transformat de Vajushi a contat mai mult pentru statistică, deoarece băcăuanii au mai punctat încă o dată pe contraatac, prin rezerva Alexandru Cristian Zaharia, care a închis tabela la un neverosimil 4-1 pentru Aerostar.

Eşecul suferit de echipa antrenată de Viorel Moldovan a fost cel mai drastic suferit în ultimele 11 luni, prahovenii fiind învinşi la trei goluri pe 8 decembrie anul trecut, într-un meci cu AFC UTA Arad. În plus, ei nu au mai primit patru goluri într-un meci de campionat din 20 septembrie 2019, când U Cluj a trecut de ei cu 4-0.