După 3-3 la finalul celor trei reprize din timpul regulamentar și fără gol marcat în prelungiri, jocul România – Germania a fost decis la loviturile de departajare. Măciucă și Dobre au înscris, în timp ce nemții au ratat de două ori, astfel că România a primit punctul ce-i revine echipei învingătoare la execuțiile de la 9 metri.

Un succes în timpul regulamentar este recompensat cu 3 puncte, în timp ce unul obținut în prelungiri aduce câștigătoarei două puncte.

În timpul regulamentar, pentru ”tricolori” au marcat Dobre, de două ori, și Posteucă.

Următoarele meciuri ale României în grupa decisivă de calificare: cu Grecia (joi, 11 septembrie, ora 12:30) și cu Rusia (vineri, 12 septembrie, ora 17:30).

Doar prima clasată din grupă se va califica la Cupa Mondială 2015 organizată în Portugalia.

Lotul României pentru turneul de calificare este următorul:

Laurențiu Marian GHEORGHE, George BRATU (portari); Iulian RĂVOIU, Ionel POSTEUCĂ, Daniel CARAULEANU, Ionuț FLOREA, Marian MĂCIUCĂ, Dorel ZAHARIA, Tudorel FUGARU, George CHIRILĂ, Gabriel DOBRE, Viorel FARCAȘ (antrenor-jucător)