Bosnia-Hertegovina Romania Under 21

Analiza adversarului pe care România U21 îl va întâlni marți, de la ora 19:00, la Ovidiu, într-o partidă de care se leagă aproape decisiv visele noastre la Euro 2019.

Cine îi pregătește pe bosniaci, cum se prezintă stranierii din lotul acestora și cât contează aportul fotbaliștilor din campionatul intern, detaliile victoriei noastre din tur și cât s-a transformat Bosnia de anul trecut până la partida de la Ovidiu. Și nu doar atât.

Bosnia-Hertegovina U21

1. Legiunea ex-iugoslavă aduce 7 titulari

Din lotul de 18 convocat pentru meciul cu România, sunt 11 fotbaliști ce activează la cluburi din fosta Iugoslavie, mai exact în primele ligi din Croația, Slovenia și în campionatul autohton. Goalkeeperul Trkulja (Borac Banka Luca) va fi aproape sigur titular, alături de fundașul Kadusic (Zrinjski Mostar), iar ceilalți trei jucători din liga internă, proveniți de la FK Sarakevo și Radnik, sunt de obicei rezerve.

Slovenia e reprezentată prin a treia rezervă de vârf, Mulahusejnovic (Maribor), dar Croația oferă 5 titulari. E vorba de fundașul Radeljic (Osijek) și de patru mijlocași extrem de periculoși: Loncar (Rijeka), Cavar (Osijek), Menalo și Gojak (ambii Dinamo Zagreb).

1,75 milioane euro este cota de piață a lui Gojak, cea mai mare din lotul bosniac*

* transfermarkt.de

2. Stranierii întăresc apărarea și aduc sclipirea ofensivă

Căpitanul Memija (Vejle – Danemarca), fundașul Mihojevic (OFI Creta – Grecia), mijlocașul Kuzmanovic (Mouscron – Belgia) și atacantul în mare formă Demirovic (Sochaux – Franța) sunt cei patru stranieri care au completat la ultima partidă, 3-0 cu Elveția, linia de titulari a Bosniei-Herțegovina.

Din această categorie de jucători care activează peste hotare nu trebuie ignorați însă nici fundașul Serbecic ajuns în acest an la Rosenborg (Norvegia) sau mijlocașul Hadziahmetovic de la Konyaspor (Turcia), ultimul cu o cotă de piață de peste un milion de euro. Un start excelent de sezon are și ultimul stranier, Catakovic (Trencin – Slovacia), cu 6 goluri și 6 pase de gol în 14 meciuri la club, plus gol marcat vineri cu Elveția!

13 jucători au marcat cele 22 de goluri ale Bosniei-Herțegovina U21 în cele 8 partide de până acum

3. Selecționer cu un an vechime

Vinko Marinovic este un fost fundaș în vârstă de 47 de ani, născut în Austria la Viena, care a câștigat de trei ori ca jucător Cupa Iugoslaviei cu Steaua Roșie Belgrad și a îmbrăcat o singură dată tricoul primei reprezentative iugoslave. În cariera din teren mai regăsim cluburi precum Kozara Gradiska, Borac Banja Luka, Laktasi (toate trei din Bosnia-Herțegovina) și Germinal Beerschot (Belgia).

Cariera de tehnician a început-o în 2009, antrenând înainte de reprezentativa de tineret pe care o va avea adversar România doar la cluburi bosniace, Kozara Gradiska, Kolubara, Borac Banja Luka și Zrinjski Mostar. Din 2017 e selecționer.

7 victorii are Marinovic pe banca Bosniei-Herțegovina în 9 partide, oficiale și amicale

4. Participă de la ultimul nostru turneu final

Bosnia-Herțegovina U21 se află la preliminariile pentru Euro cu numărul 12 din istoria reprezentativei, fără să se califice vreodată la turneul final. Practic, din 1998 până în prezent, exact perioada scursă de la ultima calificare a României U21 la un turneu final!
Cel mai aproape au fost bosniacii de o performanță în campania pentru Euro 2007, când au fost eliminați dramatic în play-off. Au pierdut cu Cehia în deplasare, 1-2, iar în returul de la Sarajevo au condus cu 1-0, scor suficient pentru calificare produs de reușita lui Salihovic. Au fost însă egalați în minutul 82 și Euro a rămas o speranță. Altă campanie de referință a fost pentru Euro 2013, când au terminat pe 2 în grupă dar fără punctajul necesar pentru play-off.

6 victorii într-o campanie de calificare e recordul Bosniei-Herțegovina U21 datând din preliminariile Euro 2013 și egalat în actuala campanie

5. Cum am învins în meciul tur

Pe 1 septembrie 2017, la Zenica, s-a disputat al treilea meci din grupă pentru Bosnia-Herțegovina și al doilea pentru România. Gazdele veneau după 6-0 cu Liechtenstein și 0-1 în Elveția, ai noștri după 2-0 în Liechtenstein.

Partida a început nefericit pentru noi, cu un autogol al lui Nedelcu în minutul 23, după un debut de meci relativ echilibrat. Am egalat însă rapid prin George Pușcaș (32) pentru un rezultat de egalitate la finele primei reprize, iar curajul selecționerului de atunci, Daniel Isăilă, de a-l introduce pe ofensivul Florinel Coman în locul mijlocașului Marco Dulca încă din minutul 40 avea să își arate beneficiile după pauză. Coman a marcat pentru 2-1 în minutul 54, apoi Dennis Man, intrat pe teren în minutul 64, a punctat pentru 3-1 în prelungiri, pe un contraatac tricolor în plin asediu al bosniacilor.

5 cornere a avut România U21 la Zenica, în timp ce adversarii nu au avut niciunul, iar raportul șuturilor la poartă a fost 14-12 pentru noi

6. Ce s-a schimbat din 2017 până azi

Din cei 14 jucători care au evoluat la Zenica, acum lipsesc din lot patru: portarul Karacic, mijlocașul Andusic plus fundașii Civic și Todorovic (ambii la reprezentativa de seniori). Selecționerul a rămas, după înfrângerea cu România, fidel aceluiași sistem 4-2-3-1, dar ceva s-a schimbat la nivelul vestiarului. După 0-1 cu Elveția și 1-3 cu România, bosniacii au dezlănțuit o serie de cinci victorii consecutive în care au primit un singur gol și au marcat 15! Au câștigat acasă cu Portugalia, Țara Galilor și Elevția, în deplasare cu Liechtenstein și Țara Galilor!

Vineri, la 3-0 cu Elveția, bosniacii au arătat o forță ofensivă aparte, cadrând 8 din cele 13 șuturi expediate pe cadrul porții. Demirovic a deschis scorul după o piruetă superbă în careu și un șut sub transversală, tot el a punctat împingând în poartă o minge respinsă în față de portatul advers din lovitură liberă, iar Catakovic a închis tabela cu capul, din câțiva metri.

2 titulari noi a avut Bosnia-Herțegovina vineri, cu Elveția, față de partida pierdută cu 1-3 în fața României: portarul Trkulja și fundașul Kadusic

7. Seniorii le-au slăbit defensiva

Croatul Robert Prosinecki este din ianuarie selecționerul Bosniei-Herțegovina și a decis să convoace la echipa mare doi fotbaliști care ar fi putut să joace pentru reprezentativa U21 la Ovidiu. Mai mult, aceștia chiar au fost adversarii României în meciul tur, câștigat de ai noștri cu 3-1.

Eldar Civic (Sparta Praga), titular și integralist în meciul de la Zenica, și Darko Todorovic, ajuns în această vară la Red Bull Salzburg și intrat pe parcurs în meciul cu România U21 sunt cei doi fundași în cauză. Civic a fost titular și a jucat 76 de minute în victoria de vineri a Bosniei-Herțegovina la debutul în Liga Națiunilor, 2-1 în Irlanda de Nord.

4 jucători din lotul lui Cosmin Contra pentru partidele cu Muntenegru și Serbia sunt eligibili U21: Răzvan Marin, Tudor Băluță, Cristian Manea și Denis Drăguș

S-au jucat:

Bosnia-Herțegovina – Liechtenstein 6-0 (28.03.2017); Liechtenstein – ROMÂNIA 0-2, Elveția – Bosnia-Herțegovina 1-0 (13.06.2017); Bosnia-Herțegovina – ROMÂNIA 1-3, Elveția – Țara Galilor 0-3 (01.09.2017); ROMÂNIA – Elveția 1-1, Portugalia – Țara Galilor 2-0 (05.09.2017), Elveția – ROMÂNIA 0-2 (06.10.2017), Bosnia-Herțegovina – Portugalia 3-1 (10.10.2017), Liechtenstein – Elveția 0-2 (10.11.2017), ROMÂNIA – Portugalia 1-1 (10.11.2017), Țara Galilor – Bosnia-Herțegovina 0-4 (10.11.2017), Portugalia – Elveția 2-1 (14.11.2017), Țara Galilor – ROMÂNIA 0-0 (14.11.2017), Bosnia-Herțegovina – Țara Galilor 1-0 (23.03.2018), Portugalia – Liechtenstein 7-0 (23.03.2018), Elveția – Portugalia 2-4 (27.03.2018),  Liechtenstein – Bosnia-Herțegovina 0-4 (27.03.2018), Portugalia – ROMÂNIA 1-2, Țara Galilor – Liechtenstein 2-1, Bosnia-Herțegovina – Elveția 3-0 (07.09.2018);