Etapa cu numărul 11 a Ligii I a adus în teren 35 de fotbaliști Under 21. Dintre aceștia, 20 au fost titulari, iar 16 au bifat toate minutele.

În această rundă s-a înregistrat o premieră al primului eșalon de fotbal. Vladimir Screciu de la CS Universitatea Craiova a devenit primul jucător născut după 1 ianuarie 2000 care bifează minute în Liga I. Mijlocașul a fost introdus pe teren în minutul 82 al partidei FC Steaua București – CSU Craiova, încheiată cu victoria gazdelor, scor 2-1. Screciu este internațional român de juniori și evoluează la Under 17, sub comanda lui Gabriel Manolache.

De asemenea, dintre cei 35 de jucători Under 21 utilizați în ultima etapă a Ligii I, pe lângă Screciu, alți 3 fotbaliști s-au aflat la debutul pe prima scenă a fotbalului românesc: Lucian Asanache la Concordia, Andrei Sîntean la ACS Poli Timișoara și Dennis Man la FC Steaua București.

În etapa a 11-a, în cele 7 partide, s-au marcat în total 13 goluri. Două dintre acestea au fost reușite de fotbaliști U21. Dorin Rotariu a înscris în meciul Botoșani – Dinamo București, 2-1, iar Răzvan Marin a adus victoria Viitorului în fața campioanei Astra, marcând unicul gol al întâlnirii.

82 de fotbaliști Under 21 au fost utilizați până acum în Liga I, în cele 11 etape care s-au disputat

26 de jucători U21 au debutat în acest sezon al Ligii I

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a zecea etapă din Liga I:

CSM Poli Iași – ACS Poli Timișoara 0-1
Drăghici (61)
CSM Poli Iași: Boiciuc (integralist), C. Ștefănescu (din minutul 74)
ACS Poli Timișoara: Bocșan (integralist), Bărbuț (integralist), I. Roșu (din minutul 76), Sîntean (din minutul 90)

ASA Tg. Mureș – CFR Cluj 1-3
I. Zicu (84) / Nascimento (16), A. Mureșan (54), Omrani (83)
ASA Tg. Mureș: Dobrosavlevici (integralist)
CFR Cluj: Horj (integralist), Ad. Păun (din minutul 55 până în minutul 76), A. Chiriță (din minutul 76)

Gaz Metan Mediaș – Voluntari 1-0
M. Axente (52)
Gaz Metan Mediaș: I. Cristea (integralist)
Voluntari: Căpățână (titular, 60 de minute), G. Deac (din minutul 60)

Botoșani – Dinamo București 2-1
Elek (22), Vașvari (72 pen) / Rotariu (52)
Botoșani: G. Miron (integralist)
Dinamo București: Brănescu (integralist), St. Filip (integralist), Nedelcearu (integralist), Rotariu (integralist), P. Petre (din minutul 85)

Viitorul – Astra Giurgiu 1-0
R. Marin (58)
Viitorul: G. Iancu (titular, 59 de minute), Țîru (integralist), R. Marin (integralist), Dr. Nedelcu (din minutul 46), Hodorogea (din minutul 72), Fl. Coman (din minutul 59)
Astra Giurgiu: Al. Ioniță (titular, 78 de minute), Moise (din minutul 78)

FC Steaua București – CSU Craiova 2-1
De Amorim (17), Boldrin (75 pen.) / Vătăjelu (41)
FC Steaua București: Fl. Tănase (titular, 29 de minute), Man (din minutul 29 până în minutul 67), Ov. Popescu (din minutul 67)
CSU Craiova: A. Ivan (integralist), Screciu (din minutul 82)

Concordia – Pandurii 0-0
Concordia: Grădinaru (integralist), Asanache (din minutul 90)
Pandurii: Pițian (integralist)

Portar: Brănescu (Dinamo București);
Fundași: Bocșan (ACS Poli Timișoara); Dobrosavlevici (ASA Tg. Mureș), Horj (CFR Cluj), I. Cristea (Gaz Metan Mediaș), G. Miron (Botoșani), St. Filip (Dinamo București), Nedelcearu (Dinamo București), Țîru (Viitorul), Hodorogea (Viitorul), Asanache (Concordia);
Mijlocași: C. Ștefănescu (CSM Poli Iași), Boiciuc (CSM Poli Iași); Bărbuț (ACS Poli Timișoara), I. Roșu (ACS Poli Timișoara), Ad. Păun (CFR Cluj), Căpățână (Voluntari), G. Deac (Voluntari), Rotariu (Dinamo București), P. Petre (Dinamo București), G. Iancu (Viitorul), R. Marin (Viitorul), Dr. Nedelcu (Viitorul), Al. Ioniță (Astra Giurgiu), Moise (Astra Giurgiu), Fl. Tănase (FC Steaua București), Man (FC Steaua București), Ov. Popescu (FC Steaua București), Screciu (CSU Craiova), Grădinaru (Concordia), Pițian (Pandurii);
Atacanți: Sîntean (ACS Poli Timișoara), A. Chiriță (CFR Cluj), Fl. Coman (Viitorul), A. Ivan (CSU Craiova).

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.