Etapa cu numărul 7 a Ligii I a adus în teren doar 32 de jucători selecţionabili pentru echipa reprezentativă Under 21, cu unul mai puţin decât în runda precedentă, însă am asistat la două debuturi.

Transferat în această vară de la UTA Bătrâna Doamnă, Cătălin Hlistei (născut în 1994) a evoluat pentru prima dată în acest sezon sub tricoul Pandurilor, fiind titular pentru 60 de minute. Celălalt debutant, Alexandru Stoica (născut în 1997, foto), a intrat pe teren în minutul 66 al partidei FC Viitorul – Concordia Chiajna, câştigată de gazde cu 2-1. Revenit din acest sezon la gruparea constănţeană, după un împrumut de un sezon la Dunărea Călăraşi, jucătorul gazdelor a jucat pentru prima dată în Liga I.

Chiar dacă echipa sa a pierdut meciul de la Târgu Mureş, Dorin Rotariu a înscris din nou şi a ajuns la cota 4, fiind cel mai bun marcator sub 21 de ani al Ligii I. Celălalt jucător care a punctat în această rundă, Doru Popadiuc a reuşit să înscrie primul său gol în tricoul Voluntariului, contribuind la victoria cu 4-1 în faţa celor de la ACS Poli

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a şaptea etapă din Liga I:

Gaz Metan – Pandurii 1-3
Llullaku (21) / Ţucudean (34, 43), Mrzljak (90)
Gaz Metan: I. Cristea (titular, 45 de minute), Bic (din minutul 46)
Pandurii: Hlistei (titular, 60 de minute), Piţian (din minutul 60, eliminat în minutul 77)

FC Voluntari – ACS Poli 4-1
L. Marinescu (20), Popadiuc (41), Fl. Cernat (74 – pen., 85) / Pedro Henrique (72)
Voluntari: Tăbăcariu (titular, 75 de minute), Popadiuc (titular, 67 de minute), Căpăţână (din minutul 67)
ACS Poli: I. Roşu (titular, 86 de minute), Mailat (din minutul 79)

CFR Cluj – CS U Craiova 0-0
CFR Cluj: Ad. Păun (titular, 66 de minute), Horj (din minutul 50)
CS U Craiova: A. Manea (integralist)

CSM Poli Iaşi – Botoşani
I. Fülöp (16)
CSM Poli: Ştefănescu (titular, 45 de minute), Târşa (din minutul 46)
Botoşani: G. Miron (integralist)

FC Steaua – Astra 1-0
Boldrin (45)
FC Steaua: Fl. Tănase (titular, 52 de minute), Ov. Popescu (din minutul 52), Tudorie (din minutul 79)
Astra: Al. Ioniţă II (integralist)

Viitorul – Chiajna 2-1
A. Chiţu (46, 72) / Pena (90)
Viitorul: B. Țîru (integralist), R. Marin (integralist), G. Iancu (integralist), F. Coman (titular, 66 de minute), Dr. Nedelcu (din minutul 57), Al. Stoica (din minutul 66)
Chiajna: Grădinaru (integralist)

ASA Tg. Mureș – Dinamo 2-1
Zicu (77, 87) / Rotariu (60)
ASA Tg. Mureș: Dobrosavlevici (integralist), Candrea (titular, 79 de minute), Feketics (titular, 71 de minute)
Dinamo: Brănescu (integralist), Nedelcearu (integralist), Rotariu (integralist)

În această etapă, FC Viitorul a fost formația care a mizat pe cei mai mulți fotbaliști Under 21, folosind 6 jucători.

Portari: Brănescu (Dinamo)
Fundași: Nedelcearu (Dinamo), V. Olteanu (Dinamo), I. Cristea (Gaz Metan), Hodorogea (Viitorul), B. Țâru (Viitorul), Dobrosavlevici (ASA Tg. Mureș)
Mijlocași: C. Ștefănescu (CSM Poli Iași), R. Grădinaru (Concordia), D. Rotariu (Dinamo), P. Petre (Dinamo), Bărbuț (ACS Poli), D. Sorescu (ACS Poli), S. Mailat (ACS Poli), Ad. Păun (CFR Cluj), Pițian (Pandurii), Hlistei (Pandurii), Fl. Tănase (Steaua), Ov. Popescu (Steaua), R. Marin (Viitorul), Casap (Viitorul), G. Iancu (Viitorul), Al. Stoica (Viitorul), Dr. Nedelcu (Viitorul), Al. Ioniță (Astra), Balaure (Astra), Popadiuc (Voluntari), Căpățână (Voluntari), G. Miron (Botoșani), L. Fulop (Botoșani), R. Deaconu (ASA Tg. Mureș)
Atacanți: D. Popa (Dinamo), A. Ivan (CSU Craiova), A. Manea (CSU Craiova), F. Coman (Viitorul), Feketics (ASA Tg. Mureș)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.