40 de jucători eligibili regulii implementate de FRF au evoluat în această etapă, iar trei au și reușit să marcheze.

Etapa a cincea din Liga 1 a fost una importantă pentru jucătorii U21. În această rundă au evoluat 40 de fotbaliști născuți începând cu 1 ianuarie 1996, record pentru actuala ediție de campionat.

Cei mai mulți tineri jucători au fost utilizați de FC Viitorul, echipa antrenată de Gheorghe Hagi având 7 astfel de jucători pe tot parcusrsul partidei castigate contra celor de la Gaz Metan Mediaș cu scorul de 2-0. Ambele reușite ale constănțenilor au fost semnate de jucători U21, Denis Drăguș (foto) și Andrei Ciobanu fiind marcatorii.

De asemenea, în această rundă, Florinel Coman a marcat din nou, ajungând astfel la patru goluri în acest sezon.

Din totalul de 40 de jucători utilizați, trei au fost debutanți, stoperul Radu Crișan de la Astra, care a fost integralist, la fel ca și atacantul Alexandru Stoica de la Voluntari, jucător născut în anul 2000. Un alt debutant în Liga 1 în această rundă este Claudiu Pamfile de la Hermannstadt.

Din cei 40 de fotbaliști U21 folosiți, 26 au fost titulari și 13 integraliști.

Politehnica Iași – FC Botoșani 2-1

Cristea (31, 35) / M. Roman 2 (55)

Poli Iași: Chelaru (titular, 80 de minute), P. Petre (din minutul 75)

Botoașani: Oaidă (titular, 81 de minute), Chindriș (din minutul 36)

Astra – Dunărea Călărași 1-1

Roșu (17 – pen.) / Pană (22)

Astra: Crișan (integralist), Balaure (din minutul 76)

Dunărea: Simion (integralist)

Viitorul – Gaz Metan 2-0

Drăguș (29), Ciobanu (85)

Viitorul: Ghiță (integralist), T. Băluță (integralist), Ciobanu (integralist), Hagi (titular, 85 de minute), Mățan (titular, 58 de minute), Drăguș (titular, 70 de minute), Boboc (din minutul 70)

Gaz Metan: Olaru (integralist)

FCSB – Sepsi 2-0

Gnohere (81 – pen.), Fl. Coman (85)

FCSB: D. Benzar (titular, 67 de minute), Fl. Coman (integralist), Man (integralist), Moruțan (din minutul 46)

Sepsi: Drăghici (titular, 72 de minute), Hamed (din minutul 54), Dodoi (din minutul 72)

CFR Cluj – Dinamo 3-1

Țucudean (66, 78), Omrani (78) / M. Popescu (61)

CFR: Manea (integralist), Mailat (din minutul 66)

Dinamo: Olteanu (integralist), D. Ciubotariu (integralist), R. Grigore (integralist), D. Sorescu (titular, 60 de minute), Moldoveanu (din minutul 60)

Hermannstadt – FC Voluntari 4-0

Tsoumou (29, 34), Tătar (38), C. Pîrvulescu (68)

Hermannstadt: Căbuz (integralist), Pamfile (din minutul 80)

Voluntari: Leasă (titular, 45 de minute), A. Stoica (integralist), Tudorie (din minutul 46), Szijj (din minutul 46)

U Craiova 1948 Club Sportiv – Chiajna 0-1

Gorobsov (81)

Craiova: Cicâldău (integralist), Burlacu (titular, 60 de minute), Baicu (din minutul 60), Markovic (din minutul 82)

Chiajna: Panait (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 5-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Chindriș (Botoșani), Crișan (Astra), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Manea (CFR), Olteanu (Dinamo), D. Ciubotariu (Dinamo), R. Grigore (Dinamo), Pamfile (Hermannstadt), Leasă (Voluntari), Panait (Concordia)

Mijlocași: Chelaru (Poli Iași), P. Petre (Poli Iași), Oaidă (Botoșani), Balaure (Astra), Simion (Dunărea), T. Băluță (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Mățan (Viitorul), Olaru (Gaz Metan), Moruțan (FCSB), Drăghici (Sepsi), Hamed (Sepsi), Mailat (CFR), Sorescu (Dinamo), Szijj (Voluntari), Cicâldău (Craiova), Baicu (Craiova)

Atacanți: I. Hagi (Viitorul), Drăguș (Viitorul), D. Benzar (FCSB), Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB), Dodoi (Sepsi), Moldoveanu (Dinamo), A. Stoica (Voluntari), Tudorie (Voluntari), Burlacu (Craiova), Markovic (Craiova)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.