FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

În penultima etapă a campionatului regulat din Liga 1, trei jucători tineri au marcat, având contribuții esențiale la rezultatele obținute de propriile formații.

După două etape în care niciun jucător U21 nu a reușit să înscrie, runda cu numărul 25 a fost una cu realizări importante pentru fotbaliștii eligibili regulii implementate de FRF.

Astfel, trei dintre cei 29 de jucători U21 utilizați în această etapă și-au trecut numele pe lista marcatorilor, iar golurile lor au însemnat puncte importante pentru echipele la care evoluează.

Primul marcator al etapei a fost Mihai Butean, component al naționalei U21, care a reușit unicul gol al partidei caștigate de Astra în fața celor de la Hermannstadt. A fost cea de-a doua reușită stagională pentru fotbalistul de 22 de ani.

Un alt jucător care a făcut diferența pe tabelă a fost mijlocașul celor de la FC Botoșani, Lorand Fulop, care a reușit golul prin care moldovenii au terminat la egalitate, 1-1, duelul cu cei de la Gaz Metan. Golul lui Fulop îi menține pe cei de la Botoșani în lupta pentru un loc în play-off.

În ultimul meci al rundei, la Chiajna, Voluntariul s-a impus cu scoul de 3-1 în fața celor de la Concordia. Trupa lui Bergodi s-a văzut condusă, dar Tudorie a reușit să egaleze și să dea semnalul revenirii celor de la Voluntari.

Prin golul marcat, Tudorie (foto) a ajuns la șase reușite în actualul sezon, cu una mai puțin față de sezonul precedent.

În total, în această etapă au jucat 29 de fotbaliști U21, 23 dintre aceștia fiind titulari și 14 integraliști.

Sepsi – Viitorul 0-0

Sepsi: Fl. Ștefan (integralist), Rus (integralist)

Viitorul: Ghiță (integralist), T. Băluță (integralist), Iacob (titular, 80 de minute), I. Hagi (integralist)

Astra – Hermannstadt

Butean (49)

Astra: Butean (integralist), Balaure (din minutul 85)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Politehnica Iași – CFR Cluj 0-1

Țucudean (90+3)

Poli Iași: P. Petre (titular, 80 de minute), Burlacu (din minutul 80)

CFR: Manea (integralist), Costache (titular, 90+1 minute)

Dunărea Călărași – Dinamo 0-0

Dunărea: Șt. Vlădoiu (integralist), D. Benzar (titular, 60 de minute), Simion (din minutul 46)

Dinamo: D. Ciubotariu (integralist), Sorescu (integralist)

Botoșani – Gaz Metan Mediaș 1-1

L.Fulop (42) / I. Cristea (37)

Botoșani: L. Fulop (titular, 80 de minute), Oaidă (din minutul 80)

Gaz Metan: Olaru (titular, 66 de minute), Mailat (din minutul 66)

FCSB – U Craiova 1948 Club Sportiv 3-2

Hora (27, 84 – pen.), L. Filip (49) / Pigliacelli (39 – pen.), Bărbuț (46)

FCSB: Fl. Coman (titular, 45 de minute), Man (eliminat în minutul 86), Nedelcu (din minutul 65)

Craiova: Cicâldău (integralist)

Chiajna – FC Voluntari 1-3

Moussa (69) / Tudorie (71), Balaur (76), Gadze (88)

Chiajna: A. Radu (integralist)

Voluntari: I. Gheorghe (titular, 67 de minute), Tudorie (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 25-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Fl. Ștefan (Sepsi), Rus (Sepsi), Ghiță (Viitorul), Butean (Astra), Manea (CFR), Vlădoiu (Dunărea), D. Ciubotariu (Dinamo), A. Radu (Chiajna)

Mijlocași: T. Băluță (Viitorul), Iacob (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Balaure (Astra), P. Petre (Poli Iași), Costache (CFR), Simion (Dunărea), Sorescu (Dinamo), L. Fulop (Botoșani), Oaidă (Botoșani), Olaru (Gaz Metan), Mailat (Gaz Metan), Nedelcu (FCSB), Cicâldău (Craiova), I. Gheorghe (Voluntari)

Atacanți: Burlacu (Poli Iași), D. Benzar (Dunărea), Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB), Tudorie (Voluntari)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.