Ianis Hagi

Mijlocașul Viitorului și al echipei naționale U21 a României a marcat primul său gol din actuala stagiune, în victoria constănțenilor pe terenul campioanei CFR.

Jucătorii eligibili reguli U21 din Liga 1 continuă să marcheze în fiecare rundă. Și în etapa a șaptea, doi dintre cei 32 de fotbaliști U21 folosiți au reușit să înscrie.

Dennis Man (FCSB) a ajuns la trei goluri marcate în acest sezon, în timp ce Ianis Hagi a reușit să puncteze în premieră în actuala ediție a campionatului. Reușita din penalty în prelungirile partidei a căpitanului de la Viitorul a ajutat-o pe fosta campioană a României să se impună în deplasarea de la Cluj, contra CFR-ului, scor 2-1.

Ambii marcatori din această etapă sunt convocați de selecționerul Mirel Rădoi la lotul national U21, care va evolua contra Portugaliei și Bosniei-Herțegovina în preliminariile Campionatului European din 2019.

Runda a șaptea a adus alte două debuturi pentru jucători U21 în Liga 1. Portarul Alexandru Costache a fost integralist la Chiajna, în timp ce mijlocașul Eduard Florescu (FC Botoșani) a prins pe teren finalul partidei cu FCSB.

În total, dintre cei 32 de jucători folosiți, 22 au fost titulari, iar 15 au fost integraliști.

Sepsi – Dunărea Călărași 1-0

Simonovski (3)

Sepsi: Drăghici (integralist), Hamed (din minutul 61)
Dunărea: Simion (integralist)

Hermannstadt – Gaz Metan 0-1

Crețu (66)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)
Gaz Metan: Trif (integralist), Olaru (titular, 85 de minute)

Astra – FC Voluntari 0-0

Astra: Balaure (integralist)
FC Voluntari: Tudorie (titular, 87 de minute), I. Ghgeorghe (din minutul 87)

U Craiova 1948 Club Sportiv – Dinamo 3-0

Koljic (45+2), Mitriță (70, 76)

Craiova: Borța (integralist), Cicâldău (titular, 59 de minute), Burlacu (din minutul 80), Mihăilă (din minutul 88)
Dinamo: R. Grigore (integralist)

CFR Cluj – Viitorul 1-2

Țucudean (55) / Voduț (86), I. Hagi (90+2 – pen.)

CFR: Mailat (titular, 65 de minute), Manea (din minutul 57), Costache (din minutul 65)
Viitorul: T. Băluță (integralist), I. Hagi (integralist), Mățan (titular, 56 de minute), Drăguș (titular, 79 de minute), Ciobanu (din minutul 56)

FCSB – FC Botoșani 2-2

Man (4), Gnohere (21 – pen.) / Papa (43), M. Roman II (75)

FCSB: Vlad (integralist), Nedelcu (integralist), Fl. Coman (titular, 65 de minute), Man (integralist), Moruțan (din minutul 80)
FC Botoșani: Oaidă (integralist), Piftor (din minutul 78), Florescu (din minutul 90)

Politehnica Iași – Concordia 3-0

Sanoh (14), Flores (35), Bekui (88)

Poli Iași: Panțîru (integralist)
Concordia: Costache (integralist), Fota (din minutul 71)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 7-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portari: Căbuz (Hermannstadt), A. Vlad (FCSB), Costache (Concordia)

Fundași: Borța (Craiova), R. Grigore (Dinamo), Manea (CFR), Panțîru (Poli Iași), Fota (Concordia)

Mijlocași: Drăghici (Sepsi), Hamed (Sepsi), Simion (Dunărea), Trif (Gaz Metan), Olaru (Gaz Metan), Balaure (Astra), I. Gheorghe (Voluntari), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova), Mailat (CFR), Costache (CFR), T. Băluță (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Mățan (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Nedelcu (FCSB), Moruțan (FCSB), Oaidă (Botoșani), Piftor (Botoșani), Florescu (Botoșani)

Atacanți: Tudorie (Voluntari), Burlacu (Craiova), Drăguș (Viitorul), Man (FCSB), Moruțan (FCSB)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.