Victoria dinamoviștilor la Ovidiu contra campioanei Viitorul a fost adusă de tânărul Valentin Costache, cel care a înscris în minutul 82 unicul gol al partidei.

Al patrulea marcator U21 al etapei a fost Silviu Balaure, cel care a punctat pentru a doua etapă consecutiv, în victoria Astrei cu 3-0 în fața celor de la ACS Poli Timișoara.

Etapa a 3-a a adus și alte trei debuturi în Liga 1, Daniel Benzar a prins ultimele 18 minute pe teren pentru FCSB, portarul Stoian a fost integralist pentru Juventus, în timp ce atacantul Veress de la Sepsi a evoluat 30 de minute.

În total, în etapa a 3-a au fost folosiți 27 de jucători U21, 11 au fost integraliști și 18 titulari.

FC Botoșani – Sepsi 5-1
Miron (1), L. Buș (15, 59), M. Roman (65), L. Fulop (90) / P. Petre (89)
FC Botoșani: Moruțan (titular, 68 de minute), L. Fulop (din minutul 68)
Sepsi: P. Petre (integralist), Veress (din minutul 62)

Conordia Chiajna – CSM Poli Iași 0-1
Feussi (26 – autogol)
Concordia: Răducanu (titular, 75 de minute), Deaconu (din minutul 59)
CSM Poli Iași: Chelaru (integralist), Moisi (din minutul 80)

Juventus București – FC Voluntari 0-0
Juventus: Stoian (integralist), Fl. Ștefan (integralist)
Voluntari: Tudorie (integralist), Pîrcălabu (din minutul 65)

Gaz Metan – CFR Cluj 0-3
Culio (28-pen.), Nouvier (36), Urko Vera (60)
Gaz Metan: Olaru (integralist), Tîrcoveanu (din minutul 46)
CFR: Cristi Manea (integralist)

Viitorul – Dinamo București 0-1
Costache (82)
Viitorul: Tordai (titular, 56 de minute), Dumitrescu (titular, 63 de minute), Fl. Coman (din minutul 63)
Dinamo: Costache (integralist), Dudea (titular, 79 de minute), Nedelcearu (45 de minute)

FCSB – CSU Craiova 1-1
Gnohere (62) / Băluță (28)
FCSB: Man (integralist), D. Benzar (din minutul 71)
CSU Craiova: Screciu (integralist)

Astra – ACS Poli Timișoara 3-0
Polczak (21), A. Ioniță II (24), Balaure (53)
Astra: Balaure (integralist)
ACS Poli: Bîrnoi (titular, 46 de minute), Mailat (din minutul 46)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 3 a Ligii I, ediția 2017-2018

Portari: Tordai (Viitorul); Stoian (Juventus)

Fundași: Fl. Ștefan (Juventus), Cr. Manea (CFR), Dudea (Dinamo), Moisi (CSM Poli Iași); Nedelcearu (Dinamo)

Mijlocași: P. Petre (Sepsi), Bîrnoi (ACS Poli Timișoara), Screciu (CSU Craiova), Dumitrescu (Viitorul), Chelaru (CSM Poli Iași), Olaru (Gaz Metan), Tîrcoveanu (Gaz Metan), Moruțan (FC Botoșani), Balaure (Astra), Pîrcălabu (FC Voluntari), Mailat (ACS Poli), Deaconu (Concordia), L. Fulop (FC Botoșani);

Atacanți: D. Benzar (FCSB), Man (FCSB), Răducanu (Concordia), Costache (Dinamo), Tudorie (FC Voluntari), Fl. Coman (Viitorul), Veress (Sepsi)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.