În etapa cu numărul 20 a Ligii I s-au aflat pe teren 39 de fotbaliști Under 21. Dintre aceștia, 24 au fost titulari, 17 bifând toate minutele.

În această rundă, Ovidiu Bic de la Gaz Metan Mediaș a reușit să marcheze primul său gol pe prima scenă a fotbalului românesc. Mijlocașul de 22 de ani a închis tabela în meciul disputat în deplasare la Pandurii, câștigat de medieșeni cu 5-2. Bic este cel de-al 27-lea fotbalist U21, crescut la nivel național, care a reușit să marcheze în această ediție a Ligii I.

Aproape jumătate dintre fotbaliștii U21 utilizați în etapa cu numărul 20 au evoluat în două partide: Dinamo – ASA Tg. Mureș și Concordia – FC Viitorul, două meciuri cu câte 9 fotbaliști Under 21!

44 de goluri au fost marcate de jucători U21 în această ediție a Ligii I, în cele 20 de runde disputate până acum

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a 20-a etapă din Liga I:

ACS Poli – Voluntari 1-0
C. Doman (37 pen.)
ACS Poli: Bocșan (integralist), Bărbuț (integralist)
Voluntari: Căpățână (titular, 55 de minute), Popadiuc (din minutul 56)

CSU Craiova – CFR Cluj 2-1
Zlatinski (36 pen.), Di Mauro (48) / Bud (38)
CSU Craiova: A. Ivan (integralist)
CFR Cluj: Horj (integralist), Al. Chiriță (integralist), Ad. Păun (din minutul 71)

Pandurii – Gaz Metan 2-5
L. Sânmărtean (17), Rugasevici (45+1 autogol) / A. Munteanu (20, 64, 67), Axente (77), Bic (79)
Pandurii: Pițian (titular, 79 de minute), Brînzan (din minutul 73), R. Trifu (din minutul 73), Trocan (din minutul 79)
Gaz Metan: Bic (integralist), I. Cristea (din minutul 65), D. Olaru (din minutul 83)

Botoșani – CSM Poli Iași 1-3
A. Burcă (69) / Bole (23, 61), A. Cristea (37 pen)
Botoșani: G. Miron (titular, eliminat după 37 de minute), R. Greu (titular, 45 de minute)
CSM Poli Iași: C. Ștefănescu (titular, 63 de minute), Boiciuc (din minutul 63)

Dinamo – ASA Tg. Mureș 1-0
Nemec (21)
Dinamo: Brănescu (integralist), St. Filip (integralist), Nedelcearu (integralist), Rotariu (din minutul 74), D. Popa (din minutul 82)
ASA Tg. Mureș: Dobrosavlevici (integralist), R. Candrea (titular, 57 de minute), R. Deaconu (din minutul 57), T. Petriș (din minutul 87)

Astra – FC Steaua 1-0
Budescu (90+3)
Astra: Al. Ioniță (integralist)
FC Steaua: Ov. Popescu (integralist)

Concordia – Viitorul 1-2
M. Cristescu (85) / R. Benzar (12), Purece (70)
Concordia: R. Răducanu (integralist), Asanache (din minutul 21), Cr. Ciobanu (din minutul 79)
Viitorul: Hodorogea (integralist), Dr. Nedelcu (integralist), Țîru (integralist), R. Marin (integralist), Fl. Coman (titular, 72 de minute), G. Iancu (din minutul 46)

Portar: Brănescu (Dinamo);
Fundași: Bocșan (ACS Poli), Horj (CFR Cluj), Brînzan (Pandurii), I. Cristea (Gaz Metan), G. Miron (Botoșani), St. Filip (Dinamo), Nedelcearu (Dinamo), Dobrosavlevici (ASA Tg. Mureș), Ov. Popescu (FC Steaua), Asanache (Concordia), Hodorogea (Viitorul), Țîru (Viitorul);
Mijlocași: Bărbuț (ACS Poli), Căpățână (Voluntari), Popadiuc (Voluntari), Ad. Păun (CFR Cluj), Pițian (Pandurii), R. Trifu (Pandurii), Trocan (Pandurii), Bic (Gaz Metan), D. Olaru (Gaz Metan), R. Greu (Botoșani), C. Ștefănescu (CSM Poli Iași), Boiciuc (CSM Poli Iași), Rotariu (Dinamo), R. Candrea (ASA Tg. Mureș), R. Deaconu (ASA Tg. Mureș), T. Petriș (ASA Tg. Mureș), Al. Ioniță (Astra), Cr. Ciobanu (Concordia), Dr. Nedelcu (Viitorul), R. Marin (Viitorul);
Atacanți: A. Ivan (CSU Craiova), Al. Chiriță (CFR Cluj), D. Popa (Dinamo), R. Răducanu (Concordia), Fl. Coman (Viitorul), G. Iancu (Viitorul).

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.