A început play-off-ul și play-out-ul Ligii 1. Prima etapă a consemnat două premiere pentru jucătorii U21. Sebastian Culda de la Astra a evoluat în premieră în prima divizie, acesta bifând ultimele minute în partida de la Craiova, dintre CSU și Astra.

De asemenea, acesată rundă a fost una importantă și pentru dinamovistul Robert Moldoveanu (foto). Atacantul de 19 ani a reușit să înscrie primul său gol în Liga, în partida câștigată de Dinamo contra celor de la Gaz Metan, scor 3-0. Internaționalul U19 a marcat ultimul gol al partidei.

În total, în această etapă au evoluat 29 de jucători U21, 19 dintre aceștia au fost titulari, iar 13 integraliști. Viitorul este echipa care a folosit cei mai mulți tineri jucători în această rundă, opt, cinci dintre aceștia fiind titulari în întâlnirea contra celor de la FCSB.

Play-off

CFR Cluj – CSM Poli Iași 2-1
Țucudean (10), Omrani (90+3) / A. Cristea (83 – pen.)

CFR Cluj: Cr. Manea (integralist), Mailat (din minutul 63), Costache (din minutul 85)
CSM Poli Iași: Chelaru (integralist)

CSU Craiova – Astra 1-0
Mitriță (82)

CSU Craiova: Popa (integralist), Burlacu (din minutul 75)
Astra: V. Gheorghe (titular, 89 de minute), Culda (din minutul 89)

FCSB – Viitorul 2-1
Budescu (32), Momcilovic (39) / Mladen (75)

FCSB: Nedelcu (integralist), Man (integralist)
Viitorul: T. Băluță (integralist), Cicâldău (integralist), Ciobanu (titular, 68 de minute), I. Hagi (integralist), Dumitrescu (titular, 45 de minute), Drăguș (din minutul 46), Mățan (din minutul 62), Căpușă (din minutul 68)

Play-out

FC Botoșani – Juventus 0-0
FC Botoșani: Moruțan (integralist)
Juventus: Drăghici (integralist), Fl. Ștefan (din minutul 58)

Concordia Chiajna – Sepsi 1-1
Marc (45+3) / Ghinga (90+3)

Concordia: Deaconu (integralist)
Sepsi: P. Petre (titular, 63 de minute), Hamed (din minutul 63)

Voluntari – ACS Poli Timișoara 1-0
Cernat (90+4 – pen.)

Voluntari: D. Benzar (integralist)
ACS Poli: Haruț (integralist)

Dinamo – Gaz Metan 3-0
Pesic (35), Popescu (74), Moldoveanu (90+3)

Dinamo: Olteanu (integralist), Moldoveanu (din minutul 80)
Gaz Metan: Olaru (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 1 a play-off-ului și play-out-ului Ligii 1, sezonul 2017 – 2018

Portari:

Fundași: Cr. Manea (CFR), Popa (CSU Craiova), Căpușă (Viitorul), Fl. Ștefan (Juventus), Haruț (ACS Poli), Olteanu (Voluntari)

Mijlocași: Mailat (CFR), Costache (CFR), Chelaru (Poli Iași), V. Gheorghe (Astra), Culda (Astra), Nedelcu (FCSB), T. Băluță (Viitorul), Cicâldău (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Dumitrescu (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Mățan (Viitorul), Moruțan (Botoșani), Deaconu (Concordia), P. Petre (Sepsi), Hamed (Sepsi), D.Benzar (Voluntari), Olaru (Gaz Metan)

Atacanți: Burlacu (CSU Craiova), Man (FCSB), Drăguș (Viitorul), Drăghici (Juventus), Moldoveanu (Dinamo)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.