Căpitanul Viitorului a marcat un gol senzațional în victoria constănțenilor contra celor de la Craiova, prin care echipa antrenată de Gheorghe Hagi a ajuns la un punct în spatele oltenilor.

Runda a cincea din play-off-ul Ligii 1 a programat două meciuri extrem de tari pentru locurile care duc în Europa.

Dacă la Cluj, CFR și FCSB au încheiat la egalitate, 0-0, la Ovidiu, Viitorul și Craiova au oferit un meci cu trei goluri, în final victoria aparținând cosntănțenilor, scor 2-1. Unul dintre golurile partidei i-a aparținut lui Ianis Hagi, care a înscris spectaculos, cu un șut de la peste 25 de metri.

Este cel de-al nouălea gol stagional reușit de căpitanul Viitorului, care-l egalează astfel pe Florinel Coman în topul celor mai buni marcatori U21. Un alt jucător U21 care a avut o contribuție importantă la victoria Viitorului a fost George Ganea, cel care i-a pasat decisiv lui Rivaldinho la reușita de 2-1.

În total, în etapa a cincea din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1 au evoluat 35 de jucători eligibili regulii implementate de FRF, 25 dintre aceștia fiind titulari și 16 integraliști.

Play-off

Viitorul – U Craiova 1948 Club Sportiv 2-1

I.Hagi (43), Rivaldinho (57) / Bărbuț (9)

Viitorul: Ghiță (integralist), T. Băluță (integralist), Boboc (integralist), Iacob (titular, 45 de minute), I. Hagi (integralist), Drăguș (titular, 54 de minute), Ganea (din minutul 54)

Craiova: Cicâldău (integralist), Mihăilă (titular, 58 de minute), Drăghici (din minutul 58), Baicu (din minutul 76)

CFR Cluj – FCSB 0-0

CFR: Manea (integralist), Costache (din minutul 61)

FCSB: Man (integralist), Fl. Coman (titular, 70 de minute), Moruțan (din minutul 70), Nedelcu (din minutul 90)

Sepsi – Astra 0-1

Cestor (88)

Sepsi: Fl. Ștefan (integralist)

Astra: Dima (integralist), Butean (integralist), Balaure (titular, 80 de minute), V. Gheorghe (din minutul 80)

Play-out

Concordia – Dunărea Călărași 3-0

Dobrosavlevici (27 – autogol), Marc (45+1), Nivaldo (69)

Concordia: Fota (integralist)

Dunărea: Simion (titular, 72 de minute), Benzar (din minutul 72)

Politehnica Iași – Dinamo 0-1

Nistor (52 – pen.)

Poli Iași: Panțîru (titular, 74 de minute), Pipos (din minutul 74)

Dinamo: Ciubotariu (integralist), Sorescu (titular, 77 de minute)

Botoșani – Hermannstadt 1-0

Fabbrini (90+3)

Botoșani: L. Fulop (titular, 77 de minute), Oaidă (din minutul 77)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Voluntari – Gaz Metan 1-2

A.Vlad (38) / Caiado (12), Rondon (79)

Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Tudorie (integralist)

Gaz Metan: Mailat (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 5-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Manea (CFR), Fl. Ștefan (Sepsi), Dima (Astra), Butean (Astra), Fota (Concordia), Panțîru (Poli Iași), Ciubotariu (Dinamo)

Mijlocași: T. Băluță (Viitorul), Iacob (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova), Drăghici (Craiova), Baicu (Craiova), Costache (CFR), Moruțan (FCSB), Nedelcu (FCSB), Balaure (Astra), V. Gheorghe (Astra), Simion (Dunărea), D. Benzar (Dunărea), L. Fulop (Botoșani), Oaidă (Botoșani), I. Gheorghe (Voluntari), Mailat (Gaz Metan), Pipos (Poli Iași), Sorescu (Dinamo)

Atacanți: Drăguș (Viitorul), Ganea (Viitorul), Man (FCSB), Fl. Coman (FCSB), Tudorie (Voluntari)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1