Etapa a 6-a a fost runda în care s-au folosit cei mai puțini fotbaliști selecționabili pentru echipa reprezentativă Under 21. Doar 33 de fotbaliști tineri au evoluat în cele 7 partidei ale acestei etape.

Cu toate acestea, doi dintre ei au reușit să iasă în evidență. Carlo Casap de la Viitorul, 18 ani, a reușit să marcheze pentru echipa sa în deplasarea de la CSU Craiova. În același meci, Alin Manea, de la gazde, fotbalist de 19 ani, a pasat decisiv la reușita lui Bancu, cel care a deschis scorul în partida pe care oltenii aveau să o câștige cu 2-1.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a șasea etapă din Liga I:

Concordia – Poli CSM Iași 0-0

Concordia: Grădinaru (integralist)
CSM Poli Iași: Ștefănescu (integralist)

Dinamo – Gaz Metan 1-1
V. Lazăr (14) / Llullaku (40)
Dinamo: Brănescu (integralist), Nedelcearu (integralist), V. Olteanu (integralist), D. Rotariu (integralist), D. Popa (din minutul 79), P. Petre (din minutul 85)
Gaz Metan: I. Cristea (integralist)

ACS Poli – CFR Cluj 1-1
Cânu (36) / Bud (71)
ACS Poli: Bărbuț (integralist), D. Sorescu (din minutul 54), S. Mailat (din minutul 61)
CFR Cluj: Ad. Păun (integralist)

Pandurii – Steaua 0-1
Boldrin (68)
Pandurii: Pițian (integralist)
Steaua: Fl. Tănase (integralist), Ov. Popescu (din minutul 72)

CSU Craiova – Viitorul 2-1
N. Bancu (46), Măzărache (58) / Casap (61)
CSU Craiova: A. Ivan (titular, 45 de minute), A. Manea (din minutul 46)
Viitorul: Hodorogea (integralist), B. Țîru (integralist), R. Marin (integralist), F. Coman (integralist), Casap (din minutul 31), G. Iancu (din minutul 66)

Astra – Voluntari 1-1
C. Budescu (64) / L. Marinescu (49)
Astra: Al. Ioniță (titular, 58 de minute), Balaure (din minutul 58)
Voluntari: Popadiuc (titular, 64 de minute), Căpățână (din minutul 64)

Botoșani – ASA Tg. Mureș 4-2
Bordeianu (45+3), Golofca (66), Matulevicius (73, 88) / Zicu (19), G. Matei (39)
Botoșani: G. Miron (integralist), L. Fulop (din minutul 84)
ASA Tg. Mureș: Dobrosavlevici (titular, 76 de minute), Feketics (din minutul 68), R. Deaconu (din minutul 76)

În această etapă, FC Dinamo București și FC Viitorul au fost formațiile care au mizat pe cei mai mulți fotbaliști Under 21. Ambele echipe au folosit în total câte 6 jucători.

Portari: Brănescu (Dinamo)
Fundași: Nedelcearu (Dinamo), V. Olteanu (Dinamo), I. Cristea (Gaz Metan), Hodorogea (Viitorul), B. Țâru (Viitorul), Dobrosavlevici (ASA Tg. Mureș)
Mijlocași: C. Ștefănescu (CSM Poli Iași), R. Grădinaru (Concordia), D. Rotariu (Dinamo), P. Petre (Dinamo), Bărbuț (ACS Poli), D. Sorescu (ACS Poli), S. Mailat (ACS Poli), Ad. Păun (CFR Cluj), Pițian (Pandurii), Fl. Tănase (Steaua), Ov. Popescu (Steaua), R. Marin (Viitorul), Casap (Viitorul), G. Iancu (Viitorul), Al. Ioniță (Astra), Balaure (Astra), Popadiuc (Voluntari), Căpățână (Voluntari), G. Miron (Botoșani), L. Fulop (Botoșani), R. Deaconu (ASA Tg. Mureș)
Atacanți: D. Popa (Dinamo), A. Ivan (CSU Craiova), A. Manea (CSU Craiova), F. Coman (Viitorul), Feketis (ASA Tg. Mureș)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.