Viitorul Constanța a fost performera etapei a 25-a Ligii 1, după ce liderul s-a impus clar, 5-0, împotriva celor de la ACS Poli Timișoara,într-un meci disputat la Ovidiu. Pe lista marcatorilor s-a aflat și Florinel Coman, 18 ani, fotbalist care cu reușita contra bănățenilor a ajuns la 3 goluri marcate în cele 4 etape disputate în 2017.

Înaintea golului cu ACS Poli, Coman mai marcase și în poarta celor de la Dinamo și a celor de la Pandurii.

În total, în etapa 25 a Ligii 1 au evoluat 37 de jucători eligibili pentru regula U21, dintre care 17 au fost integraliști și 22 titulari. S-a consemnat și un debut, este vorba despre mijlocașul de 20 de ani al celor de la CSM Iași, Ionuț Panțîru.

De asemenea, pentru timișoreanul Cosmin Bîrnoi cele 7 minute din duelul cu Viitorul au fost primele în Liga 1 în actualul sezon.

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 25 a Ligii I

ASA Tg. Mureș – FC Voluntari 0-0
ASA Tg. Mureș: Ed. Pap (integralist), Balgiu (titular, 65 de minute)
FC Voluntari: Popadiuc (integralist), Voduț (din minutul 73)

Viitorul – ACS Poli Timișoara 5-0
V. Morar (11, 22, 29), A. Chițu (34), Fl. Coman (55)
Viitorul: Hodorogea (integralist), Dr. Nedelcu (integralist), Vînă (integralist), Fl. Coman (din minutul 46), G. Iancu (din minutul 58), Casap (din minutul 71)
ACS Poli: Bocșan (integralist), Bîrnoi (din minutul 83)

Dinamo București – CSU Craiova 2-1
Nemec (5,14) / Gustavo (73)
Dinamo: St. Filip (integralist), Nedelcearu (integralist), Bumba (titular, 66 de minute)
CSU Craiova: A. Ivan (integralist)

FC Botoșani – Pandurii 3-1
M. Roman (11), Kuku (64), Golofca (80) / Negruț (20)
FC Botoșani: A. Miron (integralist), Moruțan (din minutul 46)
Pandurii: Hlistei (integralist), Zaina (integralist), R. Trifu (din minutul 46), Pîrcălabu (din minutul 79)

Gaz Metan – FC Steaua 1-1
Sikorski (54) / D. Alibec (30)
Gaz Metan: I. Cristea (titular 60 de minute), Bic (integralist), Buziuc (titular, 70 de minute)
FC Steaua: Bălașa (integralist), Fl. Tănase (din minutul 53)

Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 1-3
Serediuc (9) / Fabricio (8), D. Florea (48), Budescu (73)
Concordia: Dobrosavlevici (integralist), Cr. Ciobanu (integralist), R. Răducanu (din minutul 57), Răsdan (din minutul 61)
Astra: Al. Ioniță II (titular, 45 deminute), Pițian (din minutul 46)

CSM Iași – CFR Cluj 1-2
A.Cristea (90+1) / Larie (18), Peteleu (90+2)
CSM Iași: C. Ștefănescu (titular, 77 de minute), Panțîru (din minutul 77)
CFR Cluj: Ad. Păun (titular, 86 de minute), Horj (din minutul 86)

Portar: E. Pap (ASA Târgu-Mureș);
Fundași: R. Hodorogea (Viitorul), Bocșan (ACS Poli), St. Filip (Dinamo), Nedelcearu (Dinamo), A. Miron (integralist). M. Bălașa (FC Steaua), Dobrosavlevici (Concordia), Horj (CFR);
Mijlocași: Cr. Balgiu (ASA Târgu-Mureș), Dr. Nedelcu (Viitorul), Vînă (Viitorul), Casap (Viitorul), Bîrnoi (ACS Poli), C. Bumba (Dinamo), Moruțan (FC Botoșani), Hlistei (Pandurii), Zaina (Pandurii), R. Trifu (Pandurii), Pîrcălabu (Pandurii), I. Cristea (Gaz Metan), O. Bic (Gaz Metan), Cr. Ciobanu (Concordia), Fl. Răsdan (Concordia), Al. Ioniță II (Astra), Pițian (Astra), C. Ștefănescu (CSM Iași), Panțîru (CSM Iași), Ad. Păun (CFR);
Atacanți: Voduț (FC Voluntari), Fl. Coman (Viitorul), G. Iancu (Viitorul), A. Ivan (CSU Craiova), Buziuc (Gaz Metan), Fl. Tănase (FC Steaua).

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.