Etapa cu numărul 12 a Ligii I a adus în teren 35 de fotbaliști Under 21. Dintre aceștia, 24 au fost titulari, iar 17 au bifat toate minutele.

Viitorul și Dinamo continuă să fie formațiile care mizează cel mai mult pe fotbaliști născuți începând cu 1 ianuarie 1994 și crescuți la nivel național. În această rundă, ambele formații au mizat pe câte 6 astfel de fotbaliști. Partida Viitorului la Timișoara a fost și meciul cu cei mai mulți jucători U21 pe gazon, mai exact nouă. Pe lângă cei 6 ai formației de pe litoral, echipa de pe Bega a mizat și ea pe trei fotbaliști tineri.

Două dintre cele 13 reușite ale rundei au fost izbutite de fotbaliști Under 21. Târnovan a înscris pentru Botoșani în deplasarea de la Pandurii, joc pe care gazdele l-au câștigat cu 2-1, iar Andrei Ivan de la CS U Craiova, în epilogul etapei, a reușit să deschidă scorul împotriva lui FC Dinamo București, echipa sa impunându-se în final cu 2-1.

În această rundă s-a înregistrat și un debut. Olimpiu Moruțan, de la FC Botoșani, a bifat primele lui minute în Liga 1. Mijlocașul născut în aprilie 1999 a fost trimis pe teren în minutul 74 al partidei pierdute de FC Botoșani în deplasarea de la Pandurii.

83 de fotbaliști Under 21 au fost utilizați până acum în Liga I, în cele 12 etape care s-au disputat

Pandurii Tg. Jiu – Botoșani 2-1
Herea (30 pen.), Țucudean (57) / Târnovan (74)
Pandurii Tg. Jiu: Pițian (integralist)
Botoșani: Greu (titular, 42 de minute), Târnovan (din minutul 42), Moruțan (din minutul 74)

Astra Giurgiu – Concordia 1-1
D. Niculae (84) / M. Cristescu (44 pen.)
Astra: Al. Ioniță (titular, 76 de minute), S. Balaure (din minutul 76)
Concordia: Albu (integralist), Grădinaru (integralist)

Voluntari – ASA Tg. Mureș 1-1
A. Bălan (36) / V. Morar (48)
Voluntari: Voduț (titular, 82 de minute), Căpățână (din minutul 67), G. Deac (din minutul 82)
ASA Tg. Mureș: Dobrosavlevici (integralist), Candrea (integralist), Ursu (titular, 45 de mminute)

FC Steaua București – Gaz Metan 0-1
A. Munteanu (26)
FC Steaua București: Ov. Popescu (integralist)
Gaz Metan: I. Cristea (integralist)

ACS Poli Timișoara – FC Viitorul 1-0
Cârstocea (82 pen.)
ACS Poli Timișoara: Bocșan (integralist), Bărbuț (integralist), S. Mailat (din minutul 73)
Viitorul: R. Marin (integralist), Țîru (integralist), Al. Stoica (titular, 75 de minute), Fl. Coman (din minutul 46), Hodorogea (din minutul 67), Casap (din minutul 75)

CS U Craiova – FC Dinamo 2-1
A. Ivan (55), Briceag (71) / Hanca (62)
CS U Craiova: A. Ivan (integralist)
FC Dinamo: Brănescu (integralist), St. Filip (integralist), Nedelcearu (integralist), Corbu (integralist), Rotariu (titular, 86 de minute), P. Petre (din minutul 80)

Portar: Brănescu (FC Dinamo);
Fundași: Horj (CFR Cluj), Albu (Concordia), I. Cristea (Gaz Metan), Pițian (Pandurii Tg. Jiu), Dobrosavlevici (ASA Tg. Mureș), Bocșan (ACS Poli Timișoara), Țîru (Viitorul), Hodorogea (Viitorul), St. Filip (FC Dinamo), Nedelcearu (FC Dinamo), Corbu (FC Dinamo);
Mijlocași: C. Ștefănescu (CSM Poli Iași), Boiciuc (CSM Poli Iași), Greu (Botoșani), Târnovan (Botoșani), Moruțan (Botoșani), Al. Ioniță (Astra), S. Balaure (Astra), Grădinaru (Concordia), Căpățână (Voluntari), G. Deac (Voluntari), Ov. Popescu (FC Steaua București), Candrea (ASA Tg. Mureș), Ursu (ASA Tg. Mureș), Bărbuț (ACS Poli Timișoara), S. Mailat (ACS Poli Timișoara), R. Marin (Viitorul), Casap (Viitorul), P. Petre (FC Dinamo), Rotariu (FC Dinamo);
Atacanți: Voduț (Voluntari), Al. Stoica (Viitorul), Fl. Coman (Viitorul), A. Ivan (CS U Craiova).

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.