Etapa cu numărul 9 a Ligii I a adus în teren 33 de fotbaliști Under 21. Dintre aceștia, 23 au fost titulari, iar 14 au bifat toate minutele.

Meciul cu cei mai mulți tineri fotbaliști a fost întâlnirea de la Ovidiu, acolo unde Viitorul și Dinamo au remizat, 1-1. Gheorghe Hagi a început partida cu 5 jucători U21 în teren, Nedelcu, Țîru, Răzvan Marin, Iancu și Coman, iar în repriza secundă l-a folosit și pe Stoica. De partea cealaltă, Ioan Andone a titularizat 4 fotbaliști tineri, Brănescu, Filip, Nedelcearu și Petre, iar în partea a doua a apelat și la serviciile lui Rotariu și ale lui Daniel Popa. În total, cei doi tehnicieni au mizat pe 12 fotbaliști de Under 21, câte 6 în fiecare tabără.

În cele 7 meciuri ale etapei s-au marcat 17 goluri, iar 3 dintre acestea au fost reușite de fotbaliști U21. Boiciuc a înscris pentru CSM Poli Iași în victoria cu Pandurii, 3-2, Ivan (foto CSU Craiova) a adus toate cele trei puncte celor de la CSU Craiova în prelungirile meciului de la Voluntari, iar Florin Tănase a marcat în poarta CFR-ului într-o partidă disputată pe Arena Națională și câștigată de clujeni cu 2-1.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a opta etapă din Liga I:

CSM Poli Iași – Pandurii 3-2
Ciucur (34), Boiciuc (53), Piccioni (62) / V. Alexandru (5, 57)
CSM Poli Iași: Boiciuc (integralist)
Pandurii: R. Trifu (titular, 59 de minute), Pârcălabu (din minutul 59)

FC Viitorul – FC Dinamo 1-1
Nimely (84) / V. Lazăr (17)
Viitorul: Dr. Nedelcu (titular, 80 de minute), G. Iancu (integralist), Țîru (integralist), R. Marin (integralist), Fl. Coman (titular, 64 de minute), Al. Stoica (din minutul 64)
FC Dinamo: Brănescu (integralist), St. Filip (integralist), Nedelcearu (integralist), P. Petre (titular, 56 de minute), Rotariu (din minutul 56), D. Popa (din minutul 79)

Voluntari – CSU Craiova 0-1
A. Ivan (90+5)
Voluntari: Popadiuc (titular, 73 de minute), Căpățână (din minutul 73), Tăbăcariu (din minutul 90+1)
CSU Craiova: A. Ivan (integralist)

Concordia – Botoșani 0-2
Golofca (62), Vașvari (75)
Concordia: Grădinaru (integralist)
Botoșani: L. Fulop (titular, 86 de minute), Greu (din minutul 86)

Gaz Metan – ACS Poli 1-1
Llullaku (71) / Popovici (30)
Gaz Metan: Bic (titular, 78 de minute), I. Cristea (din minutul 78)
ACS Poli: Bocșan (integralist), Bărbuț (integralist), I. Roșu (din minutul 60)

ASA Tg. Mureș – Astra 0-2
Alibec (45+1), D. Florea (90+3)
ASA Tg. Mureș: Dobrosavlevici (integralist), Candrea (titular, 66 de minute), Feketics (titular, 45 de minute)
Astra: Moise (integralist)

FC Steaua – CFR Cluj 1-2
Fl. Tănase (20) / Bud (12, 63)
FC Steaua: Fl. Tănase (integralist)
CFR Cluj: Horj (integralist)

Portar: Brănescu (FC Dinamo);
Fundași: Dr. Nedelcu (FC Viitorul), Țîru (FC Viitorul), St. Filip (FC Dinamo), Nedelcearu (FC Dinamo); I. Cristea (Gaz Metan), Bocșan (ACS Poli), Dobrosavlevici (ASA Tg. Mureș), Horj (CFR Cluj);
Mijlocași: R. Trifu (Pandurii), Pârcălabu (Pandurii), R. Marin (FC Viitorul), P. Petre (FC Dinamo), Rotariu (FC Dinamo), Popadiuc (Voluntari), Căpățână (Voluntari), Tăbăcariu (Voluntari); Grădinaru (Concordia), Greu (Botoșani), Bic (Gaz Metan), Bărbuț (ACS Poli), I. Roșu (ACS Poli), Candrea (ASA Tg. Mureș), Fl. Tănase (FC Steaua);
Atacanți: Boiciuc (CSM Poli Iași), Fl. Coman (FC Viitorul), Al. Stoica (FC Viitorul), G. Iancu (FC Viitorul), D. Popa (FC Dinamo), A. Ivan (CSU Craiova), L. Fulop (Botoșani), Feketics (ASA Tg. Mureș), Moise (Astra).

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.