Duelul dintre FCSB și Viitorul a fost partida cu cei mai mulți jucători U21 utilizați, 8 în total.

Prima etapă din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1 a fost una a surprizelor. Dacă în play-out-ul primei divizii Voluntariul s-a impus pe terenul celor de la Iași, în play-off, partida dintre FCSB și Viitorul a fost una spectaculoasă, iar victoria constănțenilor cu scorul de 2-1 a fost prima a echipei lui Gheorghe Hagi pe Arena Națională.

Meciul a fost unul decis de evoluțiile tinerilor de la cele două formații. Golul marcat de echipa antrenată de Mihai Teja a fost unul 100% creația jucătorilor U21, Moruțan pasând decisiv la reușita lui Florinel Coman.

De partea cealaltă, jucătorul decisiv al celor de la Viitorul a fost Ianis Hagi, cel care a dat assist-ul la golul lui Calcan din prima repriză și a înscris golul victoriei din lovitură de la 11 metri în minutul 65.

În total, în runda jucată în weekend-ul precedent, au evoluat 35 de jucători U21, 24 dintre aceștia fiind titulari și 13 integraliști.

Play-off

CFR Cuj – Sepsi 3-1

Țucudean (1), Djokovic (57), Deac (90+3 – pen.) / Vașvari (48)

CFR: Manea (integralist)

Sepsi: Fl. Ștefan (titular, 65 de minute), Hamed (din minutul 65)

U Craiova 1948 CS – Astra 1-0

Koljic (18)

Craiova: Cicâldău (integralist), Drăghici (integralist), Mihăilă (titular, 82 de minute)

Astra: Butean (integralist), V. Gheorghe (titular, 86 de minute), Balaure (din minutul 61)

FCSB – Viitorul 1-2

Fl. Coman (40) / Calcan (15), I. Hagi (65-pen.)

FCSB: Nedelcu (titular, 45 de minute), Moruțan (titular, 75 de minute), Fl. Coman (integralist)

Viitorul: Ghiță (integralist), T. Băluță (integralist), I. Hagi (integralist), Drăguș (titular, 56 de minute), Boboc (din minutul 35)

Play-out

Dinamo – Dunărea Călărași 2-0

Nistor (24), Montini (90+4)

Dinamo: Ciubotariu (integralist), Sorescu (integralist)

Dunărea: Vlădoiu (titular, 35 de minute), D. Benzar (din minutul 35)

Hermannstadt – Gaz Metan 0-2

Larie (6), Rondon (90+1 – pen.)

Hermannstadt: Căbuz (integralist), Pamfile (din minutul 80)

Gaz Metan: Olaru (titular, 78 de minute), Mailat (din minutul 62)

Politehnica Iași – FC Voluntari 0-2

Laidouni (9, 78 – pen.)

Poli Iași: Panțîru (integralist), P. Petre (din minutul 60)

Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Tudorie (titular, 73 de minute), Pîrcălabu (din minutul 89)

FC Botoșani – Concordia Chiajna 0-0

Botoșani: L. Fulop (titular, 86 de minute), Oaidă (din minutul 86)

Concordia: Fota (titular, 90+3 minute), Stănică (din minutul 90+3)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 1 din play-off și play-out, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Manea (CFR), Fl. Ștefan (Sepsi), Butean (Astra), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Ciubotariu (Dinamo), Vlădoiu (Dunărea), Pamfile (Hermannstadt), Panțîru (Poli Iași), Fota (Concordia), Stănică (Concordia)

Mijlocași: Hamed (Sepsi), Cicâldău (Craiova), Drăghici (Craiova), Mihăilă (Craiova), V. Gheorghe (Astra), Balaure (Astra), Nedelcu (FCSB), Moruțan (FCSB), T. Băluță (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Sorescu (Dinamo), D. Benzar (Dunărea), Olaru (Gaz Metan), Mailat (Gaz Metan). P. Petre (Poli Iași), I. Gheorghe (Voluntari), Pîrcălabu (Voluntari), L. Fulop (Botoșani), Oaidă (Botoșani)

Atacanți: Fl. Coman (FCSB), Drăguș (Viitorul), Tudorie (Voluntari)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1