.În total, în runda 19 a Ligii 1 au evoluat 29 de jucători eligibili pentru regula U21, dintre care 17 au fost titular și 9 au fost integraliști.

Concordia Chiajna a reușit performața etapei învingând în deplasare pe Juventus București cu scorul de 5-0. Printre marcatori s-a aflat și Ronaldo Deaconu (foto, în alb), jucător U21, care a înscris un gol superb în poarta lui Drăghia. A fost a doua reușită a mijlocașului ilfovenilor din acest sezon, el marcând și în deplasarea de la Mediaș.

De asemenea, în această etapă, Sebastian Mailat a evoluat în premieră pentru CFR Cluj după despărțirea de ACS Poli Timișoara și trecerea sa la echipa pregătită de Dan Petrescu.

Jucătorul U21 care a reușit performanța de a fi integralist în toate cele 19 etape disputate până acum în Liga 1 este cfr-istul Cristi Manea, cel care este titular postului de fundaș dreapta și la echipa națională de tineret a României.

Juventus București – Concordia 0-5

M. Cristescu (3, 90+4), Deaconu (38), Bumba (86), Bud (90+1)

Juventus: Carabela (integralist), Fl. Cazan (din minutul 67)
Concordia: Deaconu (integralist)

FC Botoșani – CSU Craiova 1-0
Miron (45+1)

FC Botoșani: Oaidă (integralist), Moruțan (integralist)
CSU Craiova: Screciu (titular, 78 de minute), Burlacu (din minutul 74)

Viitorul – ACS Poli Timișoara 1-1
Cr. Ganea (25) / Ciucur (66)

Viitorul: Cicâldău (integralist), Mățan (titular, 84 de minute), Drăguș (din minutul 74), T. Băluță (din minutul 74)
ACS Poli: Bîrnoi (titular, 60 de minute), Hăruț (din minutul 60)

Dinamo – CSM Poli Iași 2-1
St. Filip (8), Anton (53 – pen.) / Platini (40)

Dinamo: Nedelcearu (integralist)
CSM Poli Iași: Panțîru (integralist), Danale (din minutul 80)

Gaz Metan – Voluntari 1-1
Golubovic (73) / Bălan (76)

Gaz Metan: Olaru (titular, 79 de minute), Târcoveanu (din minutul 79)
Voluntari: Olteanu (titular, 90+1 de minte), Trandafirescu (din minutul 90+1)

Astra – FCSB 2-0
Alex Ioniță II (64- pen.), Abang (81)

Astra: Balaure (titular, 59 de minute), Butean (din minutul 59)
FCSB: Nedelcu (titular, 45 de minute), Fl. Coman (din minutul 46), D. Benzar (din minutul 75)

CFR Cluj – Sepsi 2-0
Omrani (36), A. Mureșan (77)

CFR: Cr. Manea (integralist), Mailat (din minutul 66)
Sepsi: Dima (integralist), P. Petre (titular, 84 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 19- a Ligii I, ediția 2017-2018

Portar: –

Fundași: Carabela (Juventus), Hăruț (ACS Poli), Nedelcearu (Dinamo), Olteanu (Voluntari), Butean (Astra), Cr. Manea (CFR), Dima (Sepsi)

Mijlocași: Deaconu (Concordia), Fl. Cazan (Juventus), Oaidă (Botoșani), Moruțan (Botoșani), Screciu (CSU Craiova), Burlacu (CSU Craiova), Cicâldău (Viitorul), Mățan (Viitorul), T. Băluță (Viitorul), Bîrnoi (ACS Poli), Panțîru (Poli Iași), Olaru (Gaz Metan), Târcoveanu (Gaz Metan), Balaure (Astra), Nedelcu (FCSB), Mailat (CFR), P. Petre (Sepsi)

Atacanți: Drăguș (Viitorul), Danale (Poli Iași), Trandafirescu (Voluntari), Fl. Coman (FCSB), D. Benzar (FCSB)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.