Etapa a șaptea a play-off-ului Ligii 1 a oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestui sezon, partida de la Craiova, dintre CSU și Viitorul, încheiată la egalitate, scor 3-3.

Meciul din Bănie este un reper important pentru mijlocașul campioanei Viitorul, Alexandru Cicâldău, acesta reușind să marcheze în premieră în Liga 1.

În această rundă a fost consemnat debutul unui nou jucător U21 în Liga 1. Mijlocașul de 19 ani al celor de la CSM Poli Iași, Vasilică Vlădeanu, a fost introdus de Flavius Stoican în minutul 51 al partidei pierdute de ieșeni în deplasare la Giurgiu, contra celor de la Astra.

În total, în etapa cu numărul șapte din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1 au evoluat 31 de jucători eligibili reguli U21, 20 dintre aceștia au fost titular, iar 13 dintre aceștia au fost integraliști.

Play-off

CSU Craiova – Viitorul 3-3
Mitriță (23), Băluță (45+1, 57) / Cicâldău (14), Ganea (46, 55)

CSU Craiova: Screciu (titular, 79 de minute), Burlacu (din minutul 60)
Viitorul: Ghiță (integralist), T. Băluță (titular, 21 de minute), Cicâldău (integralist), I. Hagi (integralist), Drăguș (din minutul 46), Căpușă (din minutul 21)

FCSB – CFR Cluj 1-1
Planic (90+1) / Djokovic (76)

FCSB: Man (integrlist), Fl. Coman (din minutul 83)
CFR Cluj: Manea (integralist), Mailat (din minutul 73), Costache (din minutul 90+3)

Astra – CSM Poli Iași 3-0
Abang (10), Stan (47), Dandea (82 – pen.)

Astra: Balaure (titular, 45 de minute), Butean (din minutul 46), Culda (din minutul 90)
CSM Poli: Panțîru (titular, 51 de minute), Danale (din minutul 51), Vlădeanu (din minutul 51)

Play-out

Voluntari – Juventus București 0-1
V. Gheorghe (58 – pen.)

Voluntari: D. Benzar (titular, 69 de minute), Pîrcălabu (din minutul 69)
Juventus: Drăghici (integralist), Fl. Ștefan (din minutul 71)

ACS Poli Timișoara – Concordia Chiajna 1-0
Drăghici (90+3)

ACS Poli: Haruț (integralist)
Concordia: Fota (integralist), Deaconu (din minutul 40)

Gaz Metan – FC Botoșani 2-1
Rondon (30), M. Constantin (66) / Axente (62)

Gaz Metan: Olaru (titular, 81 de minute), Tîrcoveanu (din minutul 81)
FC Botoșani: Oaidă (intergalist), Moruțan (integralist), L. Fulop (din minutul 76)

Sepsi – Dinamo 2-0
Tandia (30, 90+1)

Sepsi: Hamed (titular, 79 de minute), Dima (din minutul 79)
Dinamo: Olteanu (integralist), R. Grigore (integralist), Moldoveanu (integralist), I. Gheorghe (din minutul 81)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 7 a play-off-ului și play-out-ului Ligii 1, sezonul 2017 – 2018

Portar:

Fundași: Screciu (CSU Craiova), Ghiță (Viitorul), Căpușă (Viitorul), Manea (CFR), Fl. Ștefan (Juventus), Haruț (ACS Poli), Fota (Concordia), Dima (Sepsi), Olteanu (Dinamo), R. Grigore (Dinamo)

Mijlocași: T. Băluță (Viitorul), Cicâldău (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Mailat (CFR), Costache (CFR), Pîrcălabu (Voluntari), Deaconu (Concordia), Olaru (Gaz Metan), Tîrcoveanu (Gaz Metan), Oaidă (Botoșani), Moruțan (Botoșani), L. Fulop (Botoșani), Hamed (Sepsi), I. Gheorghe (Dinamo)

Atacanți: Burlacu (CSU Craiova), Drăguș (Viitorul), Man (FCSB), Fl. Coman (FCSB), D. Benzar (Voluntari), Drăghici (Juventus), Moldoveanu (Dinamo)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.