Etapa a doua a sezonului 2017-2018 a adus în prim-plan doi jucători eligibili pentru regula U21. Acest lucru s-a petrecut chiar în ultima etapă a rundei, la partida dintre FC Voluntari și Astra, încheiată cu victoria ilfovenilor cu scorul de 3-1.

La duelul disputat la Ploiești a ieșit în evidență câte un jucător din fiecare tabără. La gazde, FC Voluntari, atacantul Alexandru Tudorie a reușit să marcheze în Liga 1 după o pauză de aproape un an. Ultimul său gol marcat pe prima scenă a fost în sezonul trecut, pe 31 iulie, atunci când fotbalistul de 21 de ani evolua pentru FCSB și reușea să înscrie în poarta celor de la Viitorul.

Celălalt remarcat al partidei a fost mijlocașul Astrei, Silviu Balaure  (foto), cel care a marcat în premieră în Liga 1, în minutul 36 al partidei de la Ploiești.

Viitorul Constanța a fost echipa care a folosit cei mai mulți jucători U21 în această rundă, trei, unul singur titular, Nedelcu. În rest, etapa a doua a noului campionat au evoluat 22 de jucători U21, 14 au fost titulari și 10 integraliști.

Sepsi – Juventus București 2-1
Ghinga (62), Cl. Herea (90+2) / Stoenac (90+3)

Sepsi: P. Petre (integralist)
Juventus: Fl. Ștefan (integralist)

ACS Poli Timișoara – FCSB 0-1
Gnohere (63)

ACS Poli Timișoara: Bîrnoi (integralist)
FCSB: Man (integralist)

CSU Craiova – Concordia Chiajna 1-1
Băluță (14) / Cristescu (23)

CSU Craiova: Screciu (integralist), A. Popescu (din minutul 85)
Concordia: Răducanu (integralist)

CFR Cluj – Viitorul 2-0
Urko Vela (18), Boli (82-autogol)

CFR: Cr. Manea (integralist)
Viitorul: Nedelcu (titular, 75 de minute), Cicâldău (din minutul 46), Dumitrescu (din minutul 65)

CSM Poli Iași – Gaz Metan 0-0

CSM Poli Iași: Chelaru (titular, 78 de minute), Panțîru (din minutul 67)
Gaz Metan: Olaru (titular, 90+1 minute), Târcoveanu (din minutul 90+1)

Dinamo – FC Botoșani 0-1
Golofca (69)

Dinamo: Nedelcearu (integralist), Costache (din minutul 85)
FC Botoșani: Moruțan (integralist)

FC Voluntari – Astra 3-1
Erico da Silva (18-autogol), Marinescu (63 – pen.), Tudorie (66) / Balaure (36)

FC Vountari: Tudorie (titular, 75 de minute), Pîrcălabu (din minutul 72)
Astra: Balaure (integralist), Vâlceanu (din minutul 75)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 1 a Ligii I, ediția 2017-2018

Portari:

Fundași: Fl. Ștefan (Juventus), Cr. Manea (CFR), Panțîru (CSM Poli Iași), Nedelcearu (Dinamo)

Mijlocași: P. Petre (Sepsi), Bîrnoi (ACS Poli Timișoara), Screciu (CSU Craiova), A. Popescu (CSU Craiova), Nedelcu (Viitorul), Cicâldău (Viitorul), Dumitrescu (Viitorul), Chelaru (CSM Poli Iași), Olaru (Gaz Metan), Târcoveanu (Gaz Metan), Moruțan (FC Botoșani), Balaure (Astra), Vâlceanu (Astra), Pîrcălabu (FC Voluntari)

Atacanți: Man (FCSB), Răducanu (Concordia), Costache (Dinamo), Tudorie (FC Voluntari)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.