Etapa 9 a Ligii 1 a fost una importantă pentru jucătorii U21. Patru dintre aceștia și-au trecut numele pe lista marcatorilor, iar atacantul Voluntariului, Alexandru Tudorie, a reușit un hattrick în victoria ilfovenilor în deplasare contra celor de la Sepsi, scor 3-0.

Pe lângă Tudorie (foto, în alb), pe lista marcatorilor s-au mai aflat și Balaure de la Astra, Costache de la Dinamo și Deaconu de la Concordia, care a înscris în premieră în Liga 1 în duelul câștigat de ilfoveni cu 2-1 pe terenul celor de la Mediaș.

În acest moment, în fruntea clasamentului golgheterilor din Liga 1 se află și doi fotbaliști eligibili regulii U21, Silviu Balaure și Alexnadru Tudorie, ambii cu câte patru goluri marcate.

În total, în etapa 9 a Ligii 1 au evoluat 25 de jucători U21, 17 dintre aceștia fiind titulari și 12 integraliști.

FC Botoșani – Astra 1-3
L. Buș (31) / Moise (44), Belu (71), Balaure (85)

FC Botoșani: Moruțan (integralist)
Astra: Balaure (integralist)

Juventus București – CSM Iași 2-2
Dzalamidze (3), Măzărache (33) / Platini (19), A. Cristea (27)

Juventus: Stoian (integralist), Fl. Ștefan (integralist), Fl. Cazan (din minutul 71)
CSM Iași: Chelaru (titular, 45 de minute), Moisi (din minutul 46), Panțîru (din minutul 77)

Viitorul – FCSB 1-0
Eric (34)

Viitorul: Cicâldău (integralist), Ciobanu (din minutul 62), Drăguș (din minutul 68)
FCSB: A. Vlad (integralist), Man (titular, 67 de minute), Fl. Coman (din minutul 67)

Sepsi – FC Voluntari 0-3
Tudorie (63, 85, 90)

Sepsi: Dima (titular, 50 de minute)
FC Voluntari: Tudorie (integralist)

CFR Cluj – CSU Craiova 2-1

Culio (40 – pen.), Balde (64) / Gustavo (81 – pen.)

CFR Cluj: Cr. Manea (integralist)
CSU Craiova: Screciu (titular, 68 de minute), Burlacu (din minutul 68)

Gaz Metan – Concordia 1-2
Golubovic (90+2) / Deaconu (47), Batin (61)

Gaz Metan: Olaru (titular, 67 de minute), Manole (din minutul 62)
Concordia: Deaconu (integralist)

Dinamo – ACS Poli Timișoara 1-2
Costache (30) / Vașvari (37 – pen.), Drăghici (63)

Dinamo: Nedelcearu (integralist), Costache (integralist)
ACS Poli: Bîrnoi (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 9- a Ligii I, ediția 2017-2018

Portari: Stoian (Juventus), A. Vlad (FCSB)

Fundași: Fl. Ștefan (Juventus), Moisi (CSM Iași), Panțîru (CSM Iași), Cr. Manea (CFR), Nedelcearu (Dinamo)

Mijlocași: Moruțan (FC Botoșani), Balaure (Astra), Fl. Cazan (Juventus), Chelaru (CSM Iași), Cicâldău (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Dima (Sepsi), Screciu (CSU Craiova), Olaru (Gaz Metan), Manole (Gaz Metan), Deaconu (Concordia), Costache (Dinamo), Bîrnoi (ACS Poli)

Atacanți: Drăguș (Viitorul), Man (FCSB), Fl. Coman (FCSB), Tudorie (FC Voluntari), Burlacu (CSU Craiova)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.