În cele 6 partide încheiate în etapa cu numărul 21 a Ligii I s-au aflat pe teren 34 de fotbaliști Under 21. Dintre aceștia, 21 au fost titulari, 14 bifând toate minutele.

În total, în cele 6 jocuri ale rundei s-au marcat 13 goluri, iar 4 dintre ele au fost marcate de fotbaliști născuți începând cu data de 1 ianuarie 1994. Acestea au fost reușite în două dintre meciurile etapei. În partida CSM Poli Iași – FC Dinamo (3-1), scorul a fost deschis de dinamovistul Ionuț Nedelcearu, 20 de ani. Pentru ieșeni, a doua reușită, a venit din partea lui Cătălin Ștefănescu, 22 de ani. De asemenea, în meciul FC Viitorul – FC Botoșani (3-1), pentru gazde au izbutit să înscrie Gabi Iancu, 22 de ani, și Răzvan Marin (20 de ani).

Cu cele 4 reușite din această etapă, numărul golurilor marcate de jucători Under 21, crescuți la nivel național, în acest sezon a ajuns la 48. Pe lista marcatorilor s-au aflat până acolo 28 de tineri fotbaliști.

97 de fotbaliști Under 21 au fost utilizați până acum în Liga I, în cele 21 etape care s-au disputat, 35 dintre ei fiind debutanți pe prima scenă a fotbalului românesc

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 21 a Ligii I

Concordia – CSU Craiova 0-0
Concordia: Grădinaru (integralist), Răducanu (titular, 75 de minute), Cr. Ciobanu (din minutul 63 până în minutul 89)
CSU Craiova: A. Ivan (integralist)

Voluntari – CFR Cluj 2-1
L. Marinescu (86 pen.), Spahia (90+3) / Cr. Bud (13)
Voluntari: Tăbăcariu (titular, 45 de minute), Popadiuc (din minutul 46), Căpățînă (integralist)
CFR Cluj: Al. Chiriță (integralist), Horj (din minutul 83)

FC Steaua – ACS Poli 1-0
Ad. Popa (33)
FC Steaua: Ov. Popescu (integralist), Enceanu (din minutul 65)
ACS Poli: Bărbuț (titular, 77 de minute), S. Mailat (din minutul 78)

CSM Poli Iași – FC Dinamo 3-1
A. Cristea (25 pen.), Ștefănescu (72), V. Gheorghe (90+1 pen.) / Nedelcearu (7)
CSM Poli Iași: Ștefănescu (integralist), Ad. Moldovan (din minutul 88)
FC Dinamo: Brănescu (integralist), Nedelcearu (integralist), Rotariu (titular, 78 de minute), Târcoveanu (din minutul 78), D. Popa (din minutul 62)

Gaz Metan – Astra 0-1
Alibec (55)
Gaz Metan: Bic (integralist), I. Cristea (din minutul 46), Olaru (din minutul 61)
Astra: Al. Ioniță (titular, 80 de minute), R. Moise (din minutul 80)

Viitorul – FC Botoșani 3-1
G. Iancu (16 pen.), A. Chițu (50), R. Marin (62) / M. Roman (1)
Viitorul: Hodorogea (integralist), Dr. Nedelcu (titular, 77 de minute), G. Iancu (titular, 74 de minute), Țîru (integralist), R. Marin (integralist), Fl. Coman (integralist), Cicâldău (din minutul 74)
FC Botoșani: Moruțan (integralist), Târnovan (din minutul 84)

Partida ASA Tg. Mureș – Pandurii a fost suspendată la pauză!

Portar: Brănescu (Dinamo);
Fundași: Horj (CFR Cluj), Ov. Popescu (FC Steaua), Nedelcearu (FC Dinamo), I. Cristea (Gaz Metan), Hodorogea (Viitorul), Dr. Nedelcu (Viitorul), Țîru (Viitorul);
Mijlocași: Grădinaru (Concordia), Cr. Ciobanu (Concordia), Tăbăcariu (Voluntari), Popadiuc (Voluntari), Căpățînă (Voluntari), Al. Chiriță (CFR Cluj), Enceanu (FC Steaua), Bărbuț (ACS Poli), S. Mailat (ACS Poli), Ștefănescu (CSM Poli Iași), Rotariu (FC Dinamo), Bic (Gaz Metan), Olaru (Gaz Metan), Al. Ioniță (Astra), R. Moise (Astra), R. Marin (Viitorul), Moruțan (FC Botoșani), Târnovan (FC Botoșani);
Atacanți: Răducanu (Concordia), A. Ivan (CSU Craiova), Ad. Moldovan (CSM Poli Iași), Târcoveanu (FC Dinamo), D. Popa (FC Dinamo), G. Iancu (Viitorul), Fl. Coman (Viitorul), Cicâldău (Viitorul).

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.