Etapa a 9-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii I a fost una importantă pentru jucătorii eligibili pentru regula U 21. 43 de fotbaliști născuți după data de 1 ianuarie 1994 au evoluat în acestă etapă, iar cinci dintre aceștia și-au trecut numele și pe lista marcatorilor: Filip și Bumba de la Dinamo, Florinel Coman de la Viitorul, Popadiuc de la Voluntari și Grădinaru de la Concordia Chiajna.

Din totalul celor 43 de jucători care au evoluat în etapa precedentă, 31 au fost titulari, iar 20 au fost integraliști. În play-off au evoluat 20 de jucători U21, iar în play-out 23.

Partida cu cei mai mulți jucători sub 21 pe teren a fost cea de la Pitești, dintre CSU Craiova și Viitorul, scor 0-1, în care au evoluat 11 tineri.Dintre aceștia, doi au fost debutanți, ambii pentru echipa antrenată de Gigi Mulțescu, portarul Andrei Vlad și atacantul Alexandru Popescu.

Etapa 9 / Play-off

CFR Cluj – Dinamo 0-3
St. Filip (49), Hanca (87), Bumba (90+7 – pen.)
CFR: Păun (titular, 74 de minute), Sîrbu (din minutul 74)
Dinamo: St. Filip (integralist), Nedelcearu (integralist), Bumba (din minutul 88)

CSU Craiova – Viitorul 0-1
Fl. Coman (51)
CSU Craiova: A. Vlad (integralist), R. Petre (integralist), Screciu (integralist), A. Popescu (titular, 45 de minute), Bârzan (din minutul 21), A. Ivan (din minutul 46)
Viitorul: Țîru (integralist), Casap (integralist), Vână (titular, 61 de minute), Fl. Coman (titular, 68 de minute), Cicâldău (din minutul 68)

Astra – FCSB 0-1
Gnohere (12)
Astra: Alex Ioniță II (integralist)
FCSB: Bălașa (titular, 77 de minute), Ov. Popescu (titular, 56 de minute), Fl. Tănase (integralist)

Etapa 9 / Play-out

Voluntari – ACS Poli Timișoara 2-1
Balaur (10), Popadiuc (49) / Pedro Henrique (26)
Voluntari: Popadiuc (integralist), Căpățînă (titular, 60 de minute), Voduț (din minutul 83)
ACS Poli: Bocșan (integralist), Bărbuț (titular, 58 de minute), Mailat (din minutul 58), Bîrnoi (din minutul 90)

Concordia Chiajna – ASA Târgu Mureș 2-0
Grădinaru (71), Cristescu (79)
Concordia: Dobrosavlevici (integralist), Fota (integralist), Grădinaru (integralist), R. Deaconu (integralist)
ASA Târgu Mureș: E. Pap (integralist), Candrea (integralist), Dulap (din minutul 78)

FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 0-0
FC Botoșani: Miron (integralist), L.Fulop (titular, 78 de minute)
Gaz Metan: Bic (integralist), Buziuc (din minutul 60)

CSM Poli Iași – Pandurii 3-0
Golubovic (34,81), Răuță (87)
CSM Poli Iași: Ștefănescu (integralist)
Pandurii: L. Popescu (integralist), Hlistei (titular, 56 de minute), Pîrcălabu (din minutul 46), Hamed (din minutul 74)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 9 din playoff-ul și playout-ul Ligii I

Portari: A. Vlad (CSU Craiova), E. Pap (ASA Târgu Mureș), L. Popescu (Pandurii);

Fundași: St. Filip (Dinamo), Nedelcearu (Dinamo), Bârzan (CSU Craiova), Țîru (Viitorul), Bălașa (FCSB), Bocșan (ACS Poli), Dobrosavlevici (Concordia), Fota (Concordia), Candrea (ASA Târgu Mureș), Dulap (ASA Târgu-Mureș), Miron (FC Botoșani);

Mijlocași: Păun (CFR), Bumba (Dinamo), R. Petre (CSU Craiova), Screciu (CSU Craiova), Casap (Viitorul), Vână (Viitorul), Cicâldău (Viitorul), Alex Ioniță II (Astra), Ov. Popescu (FCSB), Popadiuc (FC Voluntari), Căpățînă (FC Voluntari), Mailat (ACS Poli), Bîrnoi (ACS Poli), Grădinaru (Concordia), R. Deaconu (Concordia), L. Fulop (FC Botoșani), Bic (Gaz Metan), Ștefănescu (CSM Poli Iași), Hlistei (Pandurii), Pîrcălabu (Pandurii), Hamed (Pandurii);

Atacanți: Sîrbu (CFR), A. Popescu (CSU Craiova), A. Ivan (CSU Craiova), Fl. Coman (Viitorul), Fl. Tănase (FCSB), Voduț (FC Voluntari), Bărbuț (ACS Poli), Buziuc (Gaz Metan).

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.