Reprezentativa Under 21 a României a câștigat cu 4-0 meciul cu Liechtenstein și a obținut calificarea la EURO după o pauză de două decenii!

Tricolorii aveau nevoie de o remiză pentru a merge la turneul final, dar au jucat ca o mare echipă, dominând partida de la început și până la final. Au înscris George Pușcaș, o „dublă” în minutele 14 și 39, Ianis Hagi, dintr-o lovitură liberă executată excelent în minutul 25, și Adrian Petre, în minutul 78, la câteva minute după ce a fost trimis pe teren în locul lui Andrei Ivan.

România a terminat en fanfare o campanie fără greșeală, fără niciun insucces, în care a câștigat pe terenul principalelor contracandidate, Portugalia și Bosnia-Herțegovina. Este prima calificare după cea obținută în 1998 de generația lui Lobonț, Contra sau Dănciulescu. România este una dintre cele mai bune 12 reprezentative din Europa la categoria de vârstă Under 21.

Tragerea la sorți a grupelor turneului final găzduit anul viitor de Italia și San Marino va avea loc pe 23 noiembrie, la Bologna. Sunt deja calificate la EURO: Italia (gazdă), Spania, Franța, Anglia, Serbia, Germania, Croația, România, Belgia, Danemarca. Ultimele două locuri vor fi decise în urma play-off-ului în care vor fi prezente Polonia, Grecia, Austria și Portugalia.

S-au jucat:

Bosnia-Herțegovina – Liechtenstein 6-0 (28.03.2017); Liechtenstein – ROMÂNIA 0-2, Elveția – Bosnia-Herțegovina 1-0 (13.06.2017); Bosnia-Herțegovina – ROMÂNIA 1-3, Elveția – Țara Galilor 0-3 (01.09.2017); ROMÂNIA – Elveția 1-1, Portugalia – Țara Galilor 2-0 (05.09.2017), Elveția – ROMÂNIA 0-2 (06.10.2017), Bosnia-Herțegovina – Portugalia 3-1 (10.10.2017), Liechtenstein – Elveția 0-2 (10.11.2017), ROMÂNIA – Portugalia 1-1 (10.11.2017), Țara Galilor – Bosnia-Herțegovina 0-4 (10.11.2017), Portugalia – Elveția 2-1 (14.11.2017), Țara Galilor – ROMÂNIA 0-0 (14.11.2017), Bosnia-Herțegovina – Țara Galilor 1-0 (23.03.2018), Portugalia – Liechtenstein 7-0 (23.03.2018), Elveția – Portugalia 2-4 (27.03.2018),  Liechtenstein – Bosnia-Herțegovina 0-4 (27.03.2018), Portugalia – ROMÂNIA 1-2, Țara Galilor – Liechtenstein 2-1, Bosnia-Herțegovina – Elveția 3-0 (07.09.2018); ROMÂNIA – Bosnia-Herțegovina 2-0, Elveția – Liechtenstein 3-0, Țara Galilor – Portugalia 0-2 (11.09.2018); Liechtenstein – Portugalia 0-9 (11.10.2018); ROMÂNIA – Țara Galilor 2-0 (12.10.2018); ROMÂNIA – Liechtenstein 4-0, Portugalia – Bosnia-Herțegovina 4-2, Țara Galilor – Elveția 3-1.

ECHIPELE DE START

România: 1. Radu – 15.Butean, 4.Pașcanu, 6. Ghiță, 3. Ștefan – 16. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man (22. Mățan 57′) 10. Hagi (13. Moruțan 64′), 19. Ivan (11. Petre 74′) – 9. Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Cabuz – 7. Coman, 18. Rus, 20. Ciobanu

Liechtenstein: 1. A.Majer – 3.Seemann, 2.Uterrainer, 5. Haas – 16. Graber (11. Kardesoglu, 83′), 20.Frommelt, 8. N. Frick, 18. Graber – 15. Viret (14. Vogt 66′), 10. Y.Frick, 7. Wolfinger (6. Ritter, 88′). Selecționer: Heinz Fuchsbichler
Rezerve: 12. C.Majer – 9. Koller, 13. Hilti, 17. Salanovic

UPDATE | Vestiarul tricolorilor este pregătit pentru partida din această seară!

UPDATE | De patru ori a cedat apărarea tricoloră în cele 9 meciuri disputate până acum. De două ori cu Portugalia (cel mai bun atac din grupă – 29 de goluri), acasă și în deplasare, cu Elveția la Ovidiu și în deplasarea din Bosnia-Herțegovina. Niciodată nu a primit mai mult de un gol într-o partidă. Întreg articolul poate fi citit AICI.

UPDATE | Magazinul suporterilor echipei naționale vă așteaptă la stadionul ”Ilie Oană”!

UPDATE | George Pușcaș a marcat ambele goluri din partida tur cu Liechtenstein, iar în această seară vrea să înscrie din nou, de aceasă dată în fața propriilor suporteri.

UPDATE | Casele de bilete ale stadionului din Ploiești sunt înconjurate de suporterii echipei naționale. Toată lumea vine la meciul unei generații!

UPDATE | 90 de minute ne desparte de calificarea la EURO 2019. Hai pe ”Ilie Oană” (Ploiești) să sărbătorim împreună!

UPDATE |
”Avem nevoie de voi pe stadion” – mesajul lui Dennis Man înaintea partidei cu Liechtenstein de la Ploiești.

Tricolorii sunt neînvinși după 9 partide, în care au obținut 6 victorii și 3 remize. Un drum început în Liechtenstein în vara anului 2017 se încheie marți în fața aceluiași adversar, însă, de această dată, alături de miile de suporteri români care vor fi la stadion pentru a sărbători calificarea la EURO împreună cu jucătorii.

Totul despre meciul decisiv al României U21

• Televizare. Partida va fi transmisă în direct la Pro X. Și va putea fi ascultată în timp real la Radio România Actualități.

• Arbitru. Partida va fi condusă de un „central” din Kosovo, Besfort Kasumi, 35 de ani, purtător al ecusonului FIFA de anul acesta. El va fi ajutat de conaționalii Edmond Zeqiri, Fatmir Sekiraqa – asistenți, Genc Nuza – al patrulea oficial.

• Adversar. Liechtenstein U21 este echipa care a suferit cea mai usturătoare înfrângere în preliminariile EURO 2019: 0-9, pe teren propriu, contra Portugaliei (Andorra a pierdut „doar” 0-8 cu Olanda). În tur, tricolorii au câștigat cu 2-0, goluri Pușcaș (45′, 71′). Liechtenstein a încasat 38 de goluri în 9 jocuri (medie de peste 4 goluri primite pe meci), 20 pe teren propriu și 18 în deplasare. A mai pierdut, de asmenea, 0-7 în Portugalia și 0-6 în Bosnia-Herțegovina.

• Calificare. Pentru a fi sigură de calificare, România trebuie să obțină cel puțin un punct. Precedenta și singura prezență a naționalei U21 la EURO datează din 1998. Atunci, generația lui Lobonț, Contra, Dănciulescu pregătită de Victor Pițurcă a câștigat cu victorii pe linie o grupă preliminară din care au mai făcut parte Islanda, Irlanda, Lituania și Macedonia. Turneul final cu 8 participante s-a desfășurat în țara noastră. România a pierdut primul meci, din sferturi, 1-2 cu Olanda, dar și jocurile pentru locurile 5-8 contra Germaniei, 0-1, și Rusiei, 1-2.

• Turneul final. Campionatul European se va disputa în perioada 16-30 iunie 2019, în Italia și San Marino. Se va juca la Bologna, Reggio nell’Emilia, Cesena, Trieste, Udine și Serravalle. Titlul european va fi disputat de 12 reprezentative. Sunt calificate deja: Italia (gazdă), Spania, Franța, Anglia, Serbia, Germania, Croația.

Tot marți, de la ora 21:00, se dispută și partida dintre Portugalia și Bosnia-Herțegovina, principalele contracandidate ale tricolorilor la calificare. România este sigură de locul 2, indiferent de rezultatele din ultima rundă. Cele mai bune patru ocupante ale locurilor secunde din cele 9 grupe preliminare dispută un play-off în dublă manșă pentru ultimele locuri la EURO. Câștigătoarele grupelor merg direct la CE 2019.

Lotul pe care îl are la dispoziție selecționerul Mirel Rădoi:

Portari: Ionuț Radu (Genoa), Cătălin Căbuz (Hermannstadt), Andrei Vlad (FCSB)

Fundași: Radu Boboc (FC Viitorul), Mihai Butean (AFC Astra), Ricardo Grigore (Dinamo), Adrian Rus (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Alex Pașcanu (Leicester City), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Florin Ștefan (Sepsi OSK Sf. Gheorghe)

Mijlocași: Dragoș Nedelcu (FCSB), Răzvan Oaidă (FC Botoșani), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 Club Sportiv), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Ianis Hagi (FC Viitorul), Olimpiu Moruțan (FCSB), Alexandru Mățan (FC Viitorul)

Atacanți: Florinel Coman (FCSB), Andrei Ivan (Rapid Viena), George Pușcaș (Palermo), Adrian Petre (Esjberg)