Luni, 27 martie 2017, la Marbella Football Center, în Spania, tricolorii U21 au disputat un amical împotriva reprezentativei similare a Danemarcei. Nordicii s-au impus cu 2-0.

Meciul a început cu nordicii la conducerea jocului, iar în minutul 13 Danemarca a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată din 8 metri. După trei minute, Răducanu și-a încercat și el norocul prin același procedeu, însă mingea a trecut alături. Cabuz a avut o intervenție bună, iar apoi Hagi putea marca, dacă șutul său cu stângul de la 20 de metri nu s-ar fi dus puțin peste poartă. Pe final, Cabuz a mai avut o intervenție salvatoare, iar la cabine s-a intrat cu 1-0 pentru Danemarca.

În repriza secundă, Daniel Isăilă a schimbat, iar echipa a început să arate mai bine. Cicâldău putea egala, după o acțiune frumoasă, dar șutul său la colțul lung s-a dus puțin pe lângă poartă. Tot el l-a găsit bine pe Coman în careu, acesta a driblat un adversar și a trimis puternic la poartă, dar portarul advers s-a opus. În goana după egalare, cu 5 minute înainte de final, danezii ne-au surprins pe contraatac și au mai punctat o dată, câștigând astfel cu 2-0.

România: 12. Cătălin Cabuz (23. Arpad Tordai, 46) – 22. Tiberiu Căpușă, 2. Alex Pașcanu, 5. Virgil Ghiță, 3. Andrei Radu – 16. Dragoș Nedelcu (Cpt) (20. Vlad Dragomir, 57), 21. Marco Dulca (6. Paul Iacob, 74) – 24. Andrei Ciobanu (7. Florinel Coman, 61), 10. Ianis Hagi (25. Alexandru Cicâldău, 46), 14. Olimpiu Moruțan (11. Mihai Dobre, 61) – 18. Robert Răducanu (9. Ad. Petre, 46). Selecționer: Daniel Isăilă.

Vineri seara, tot la Marbella Football Center, reprezentativa U21 a pierdut amicalul cu selecționata similară a Rusiei, scor 1-5. Reușita noastră i-a aparținut lui Virgil Ghiță.

REZUMAT RUSIA U21 – ROMÂNIA U21

Revenirea în țară e programată în această noapte.

Lotul U21 al României

Portari: 1. Relu Stoian (Juventus București), 12. Cătălin Cabuz (Chindia Târgoviște), 23. Arpad Tordai (FC Viitorul);

Fundași: 2. Alex Pașcanu (Leicester City), 3. Andrei Radu (Aris Limassol), 4. Răzvan Popa (Burgos FC), 5. Virgil Ghiță (FC Viitorul),  6. Paul Iacob (FC Brașov), 22. Tiberiu Căpușă (FC Viitorul);

Mijlocași: 8. Carlo Casap (FC Viitorul), 10. Ianis Hagi (Fiorentina), 14. Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), 16. Dragoș Nedelcu (FC Viitorul), 20. Vlad Dragomir (Arsenal), 21. Marco Dulca (Swansea City), 24. Andrei Ciobanu (FC Viitorul), 25. Alexandru Cicâldău (FC Viitorul);

Atacanți: 7. Florinel Coman (FC Viitorul), 9. Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă), 11. Mihai Dobre (Bournemouth), 18. Robert Răducanu (Concordia Chiajna).