Deși au primit gol repede, tricolorii au restabilit egalitatea prin reușita lui Tudor Băluță din minutul 33. După pauză, reprezentativa noastră a intrat motivată pe teren, iar Alexandru Mățan a înscris golul victoriei în minutul 58. Ambele echipe au încheiat partida în 10 jucători după eliminarea lui Constantin Dima (69) și a lui Adil Titi (86).

România U19 este lider în Grupa 4, cu 6 puncte și este urmată de Ucraina (4p), viitoarea noastră adversară, pe care o vom întâlni marți, 27 martie, în ultima partidă din cadrul Turului de Elită. Tricolorii au nevoie de cel puțin un punct din confruntarea cu Ucraina pentru a se califica la Campionatul European din Finlanda.

Clasamentul Grupei 4 după disputarea primelor două meciuri:

1.ROMÂNIA – 6p (6-1)

2. Ucraina –   3 p (2-1)

3. Suedia –    1p (1-2)

4.Serbia –      0p (1-6)

România U19 – Suedia U19 2-1 (T. Băluță 33′, Mățan 58′ / Bergqvist 4′)

Partida României cu Suedia, programată să înceapă la ora 20:00, va fi transmisă în direct pe canalul de YouTube FRF TV.

Echipa de start a României:

1.Vlad – 2.Haruț, 5. Screciu, 3. Dima, 4. Neciu – 14. Băluță, 6. Dulca – 10. Mățan (11.Micovschi 72′), 7. Dragomir-cpt., 8. Moruțan (16. L.Gheorghe 87′) – 19. Moldoveanu (9.Sîntean 79′)

Rezerve neutilizate: 12. Costache, 13. Boboc, 15. Lazăr, 17. Drăguș, 18. Trușescu, 20. Merloi

Echipa Suediei: 1.Ronning – 16.Bjorklund, 3. Colley-cpt., 5. Ahmedhodzic – 17. Fors, 14. Svedberg, 7. Browning, 11. Titi, 13. Marklund – 15. Edqvist, 9. Bergqvist

Rezerve: 12. Nilsson, 4. Brorsson, 6. Krusnell, 8. Konstandeliasz, 10. Kulusekvski, 18. Mumbongo, 19. Karic, 20. Shabani

Arbitru: Alejandro Hernandez; Asistenți: Teodoro Sobrino, Roberto Vella

UPDATE 17:30 | Ucraina a învins la limită Serbia, scor 2-1, revenind în cea de-a doua repriză prin golurile lui Mykolenko (79) și Safronov (90+1). Pentru Serbia a înscris Jovanovic, care a convertit o lovitură de la 11m în minutul 21 al meciului.

Orele de disputare ale ambelor partide au suferit modificări, în urma deciziei luate de organizatori în această dimineață. Pentru ca terenul să se prezinte în condiții optime de joc, s-a luat hotărârea ca meciul Ucraina – Serbia să se joace începând cu ora 15:30, iar partida României cu Suedia să fie decalată cu o jumătate de oră, urmând să înceapă la ora 20:00.

Intrarea este gratuită, în baza unui tichet cu valoare zero care poate fi procurat de la casele de biletele ale stadionului.

Selecționerul Adrian Boingiu a convocat 21 de jucători pentru Turul de Elită:

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Alexandru Costache (Concordia Chiajna), Marian Aioani (Chindia Târgoviște)

Fundași: Vladimir Screciu (CS U Craiova), Tudor Băluță (FC Viitorul), Constantin Dima (Sepsi Sf. Gheorghe), Robert Neciu (FC Viitorul), Andrei Trușescu (AS Roma/Italia), Denis Haruț (ACS Poli Timișoara)

Mijlocași: Vlad Dragomir (Arsenal FC/Anglia), Radu Boboc (FC Viitorul), Marco Dulca (Swansea/Țara Galilor), Rareș Lazăr (CS Mioveni), Liviu Gheorghe (Dinamo București), Claudiu Micovschi (Genoa FC/Italia), Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), Alexandru Mățan (FC Viitorul), George Merloi (Rennes/Franța)

Atacanți: Denis Drăguș (FC Viitorul), Andrei Sîntean (Slavia Praga/Cehia), Robert Moldoveanu (Dinamo București)

Doar locul 1 merge la Euro

La turneul final programat în Finlanda, în perioada 16-29 iulie 2018, se califică selecționatele care câștigă cele 7 grupe de la Turul de Elită.

Tragerea la sorți pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 30 mai în Vassa, Helsinki.