După o primă repriză fără goluri, oaspeții au înscris două goluri în trei minute, prin Guy Dahan (60) și Yoni Sisay (63). Tricolorii au ratat mai multe ocazii de a marca, prin Alexandru Pop și Vlad Chera.

Israel a încheiat meciul în 10 jucători, după eliminarea din minutul 89 a marcatorului golului doi, Yoni Sisay.

Astfel, cele două selecționate și-au împărțit victoriile în această ”dublă” amicală, tricolorii câștigând primul meci cu 2-1, iar Israelul pe al doilea cu 2-0.

România – Israel 0-2 (Dahan 60′, Sisay 63′)

Echipele de start:

România: 12. Târnovanu – 22. Zamfir (2. Rus 46′), 15. Țieranu (3. Leca 64′), 16. Țicu (5. Ehmann 64′), 4. Șerban (21. Mureșan 87′)– 6. Farcaș (14. Toma 64′), 8. Chiriac-cpt (19. Lemnaru 87′)– 17. Ciucureanu (13. Petrila 56′), 25. Ion (20. Chera 46′ – 18. Antal 87′), 7. Horșia (10. Duminică 46′) – 11. Răducan (Pop 56′). Antrenor: Dan Oprescu

Rezerve neutilizate: 1.Duțu

Israel: 18. Niron – 2. Sela, 3. Strosberg-cpt, 14. Cohen, 12. Mahluf – 11. Kartzev (20. Herman 50′), 17. Hofmeister – 8. Fadida (19. Brami 70′), 10. Sisay (eliminat 89′), 16. Bar (5. Glazer 85′) – 9. Dahan (15. Levi 70′). Antrenor: Alon Hazan

Rezerve neutilizate: 1. Peretz – 4. Morgan, 7. Masrawa, 13. Shalata

În primul meci dintre cele două selecționate de juniori, reprezentativa noastră s-a impus cu 2-1, în urma golurilor înscrise de Claudiu Petrila și Alexandru Duminică.

Partida va putea fi urmărit în direct pe pagina de facebook Echipa Națională a României și pe canalul de YouTube FRF TV.

Lotul convocat de Dan Oprescu pentru “dubla” cu Israel:

Portari: David Duțu (SC Popești-Leordeni), Ștefan Târnovanu (Politehnica Iași)

Fundași: Darius Mureșan (FC Viitorul), Marius Leca (FC Viitorul), Sorin Șerban (Minaur Baia Mare), Valentin Țicu (Petrolul), Andrei Rus (Petrolul), Radu Zamfir (FCSB), Darius Țieranu (Centrul Național de Pregătire Timișoara / ACS Poli Timișoara), Marco Ehmann (Dinamo)

Mijlocași: Vlad Chera (FC Viitorul), Costin Ciucureanu (Dacia Unirea Brăila), Alexandru Duminică (Viitorul Argeș), Daniel Toma (FCSB), Mihăiță Lemnaru (Ripensia), Radu Chiriac (AFC Astra), Robert Ion (Academica Clinceni), Ricardo Farcaș (Ajax Amsterdam), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Ovidiu Horșia (Academica Clinceni), Barna Antal (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc)

Atacanți: Gabriel Răducan (Dinamo București), Alexandru Pop (FC Viitorul)

În toamnă încep meciurile oficiale

Reprezentativa U19 va juca în toamna acestui an calificările Campionatului European dedicat juniorilor Under 19, care se va desfășura în Armenia în vara anului 2019. România va face parte din Grupa 13 alături de Bulgaria, Grecia și Gibraltar. Turneul de calificare va fi găzduit de Bulgaria și se va desfășura în perioada 14-20 noiembrie, conform următorului program:

14 noiembrie 2018: Bulgaria – România

17 noiembrie 2018: Grecia – România

20 noiembrie 2018: România – Gibraltar

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Portugalia și Germania. Turul de Elită se va disputa în primăvara anului 2019.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor 7 grupe, alături de țara gazdă, Armenia, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în iunie 2019.