În urmă cu două zile, tot la Fredericia, pe Monjasa Park, ”tricolorii” pierduseră cu 3-0.

La partida de azi, antrenorul Andrei Spier a folosit următorii jucători:

Pop – Pham, Dudea (78 Suru), Drăghici, Panait – Rogoza (69 Patrick Petre), Cicâldău, Chivari, Cojocaru (69 Chelaru) – Vâlceanu (63 Târcoveanu) – Cr. Ene (69 Fl. Coman)

Unicul gol al României a fost înscris de Victor Rogoza, care a deschis scorul în minutul 41. Gazdele au reușit apoi să marcheze de patru ori, în minutele 48, 58, 76 și 83.

În minutul 86, Florin Coman a primit cartonașul roșu după un gest nesportiv în careul advers, după ce fusese provocat de un adversar.

Reprezentativa formată din jucători născuți după/în 1 ianuarie 1997 debutează în noiembrie în preliminariile UEFA Under 19 EURO 2016. ”Tricolorii” se află într-o grupă alături de Elveția, Feroe și Andorra, din care primele două se califică mai departe la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European.