Învingătoare în prima etapă, România şi Elveţia pot obţine de azi calificarea, dacă vor câştiga partidele cu Andorra, respectiv Feroe. Vă reamintim că, în prima etapă, Elveţia s-a impus cu 1-0 (1-0) în faţa echipei din Andorra, prin reuşita lui Alpsoy, din minutul 3. Andorra a ratat un penalty prin Nazzaro, în minutul 26, iar din minutul 70, a avut superioritate numerică, după eliminarea lui Alessandrini, pentru cumul de galbene.

În celălalt meci al rundei inaugurale, România a dispus cu 2-0 de Feroe, prin golurile marcate de Alexandru Stoica (42) şi Patrick Petre (82). Pentru acest meci, selecţionerul Andrei Spier a apelat la următorii jucători:

1. Tordai – 15. Pham, 5. Dudea, 6. R. Popa, 14. D. Panait (cpt.) – 4 Chivari, 8 Dr. Cojocaru – 19. Al. Stoica (9. Cr. Ene 79), 10. Cicâldău, 17. Vâlceanu (7. P. Petre 69) – 20. Botă (11. D. Popa 62)

Doi arbitri români, delegaţi la Feroe – Elveţia

Sâmbătă, primul meci al zilei va avea loc de la ora 11:00 şi va pune faţă în faţă echipele Elveţiei şi Insulelor Feroe. La centru va oficia slovacul Peter Kralović, ajutat la linii de conaţionalul său Miroslav Benko şi românul Ciprian Danşa. Arbitru de rezervă este un alt român, Florin Marcu.

Al doilea meci al zilei va avea loc de la ora 15:00, ”tricolorii” urmând a se duela cu echipa Andorrei. Orel Grinfeld va oficia la centru, ajutat la linii de Amihay Yeshoua Mozer (ambii din Israel) şi Francesco Lunardon, rezervă fiind Johnny Casanova (ambii din San Marino).

UNDER 19: România – Feroe 2-0

VIDEO / Golurile naţionalei Under 19 a României în meciul cu Feroe, din cadrul grupei a 11-a de calificare la Turul de Elită. Pentru "tricolorii" antrenaţi de Andrei Spier au marcat Alex Stoica şi Patrick Petre

Posted by Echipa națională de fotbal a României – Pagina oficială on Thursday, November 12, 2015