Țara gazdă a deschis scorul în minutul 24 prin Douvikas, însă Olimpiu Moruțan a restabilit egalitatea înainte de pauză.

Cea de-a doua repriză a aparținut tricolorilor, care au mai marcat încă o dată prin Andrei Sîntean, debutând astfel cu dreptul în calificările pentru Campionatul European. În cealaltă partidă a grupei, Rusia a învins cu 6-0 selecționata similară a Gibraltarului.

Pentru România urmează partida cu Rusia, care este programată sâmbătă, 11 noiembrie, începând cu ora locală 13:00, pe stadionul Pankritio din Heraklion.

Min 65. GOL ROMÂNIA!Sîntean înscrie și aduce echipa noastră în avantaj

Min 39. GOL ROMÂNIA! Moruțan înscrie și egalează situația pe tabelă înainte de pauză

Min 24. GOL GRECIA! Douvikas deschide scorul din pasa lui Papazoglou

Echipa României: 1. Vlad – 18. Trușescu (Neciu 77′), 3. Dima, 5. Screciu, 2. Haruț – 7. Dragomir (C), 6. Boboc -11. Micovschi, 10. Mățan, 8. Moruțan – 9. Sîntean (Moldoveanu 66′). Antrenor: Adrian Boingiu

Rezerve: 12. Costache, 21. Podină, 20. Vidrașan, 4. Băluță, 14. Neciu, 17. Merloi, 15. Berci, 16. L. Gheorghe, 19. Moldoveanu

Astăzi, în grupa României, Rusia a învins cu 6-0 selecționata similară a Gibraltarului. Tricolorii sunt în grupa 10 a calificărilor, alături de Grecia (țara gazdă), Rusia și Gibraltar.

Programul meciurilor:

11 noiembrie: România – Rusia
14 noiembrie: România – Gribraltar

Pentru această acțiune, selecționerul Adrian Boingiu a convocat un lot format din 20 de jucători:

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Alexandru Costache (Concordia)

Fundași: Vladimir Screciu (CSU Craiova), Tudor Băluță (Viitorul), Robert Neciu (Viitorul), Constantin Dima (Sepsi), Denis Haruț (ACS Poli Timișoara), Radu Boboc (Viitorul), Andrei Trușescu (AS Roma)

Mijlocași: Vlad Dragomir (Arsenal), Raul Vidrășan (Viitorul), Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), Alexandru Mățan (Viitorul), Liviu Gheorghe (Dinamo), George Merloi (Rennes), Dan Berci (Perugia), Cristian Podină (ACS Poli Timișoara)

Atacanți: Robert Moldoveanu (Dinamo), Andrei Sîntean (Slavia Praga), Claudiu Micovschi (Genoa)

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 în cele 13 serii din această prima fază se vor califica la Turul de Elită, ultimul premergător Campionatului European.