VIDEO | CALIFICARE! România U19 merge la Turul de Elită după victoria categorică împotriva Gibraltarului

Naționala Under 19 a României s-a calificat la Turul de Elită, ultima fază dinainte Campionatului European de anul viitor, după ce s-a impus cu 8-0 în partida cu Gibraltar, disputată marți, 20 noiembrie, la Stara Zagora.

Tricolorii au beneficiat și de rezultatul înregistrat în cealaltă partidă, unde Grecia, calificată încă după meciul al doilea la Turul de Elită, a învins Bulgaria în ultimul meci, scor 3-0, rezultat de care a profitat România.

Sefer, autorul unui hattrick în acest meci, a deschis scorul rapid, în minutul 4, și și-a mai trecut în cont două reușită, în minutele 22 și 56. Petrila (18), Manolache (38) și Stoica (76) și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor, alături de Valentin Mihăilă, care a punctat de două ori din penalty.

De asemenea, reprezentativa noastră a încheiat partida în 10 oameni, după eliminarea lui Daniel Toma din minutul 78.

Astfel, România U19 merge la Turul de Elită de pe locul 2, alături de Grecia, liderul Grupei 13. Tragerea la sorți pentru ultima fază, care se va disputa în luna martie a anului viitor, va avea loc pe 6 decembrie, la Nyon.

România U19 – Gibraltar U19 8-0 (Sefer 4′, 22′ 56′, Petrila 18′, Manolache 38′, Mihăilă 45′, 49′, Stoica 76′)

Echipele de start:

România: 23. Duțu – 3. Jurj, 6. Leca, 20. Manolache-cpt, 21. Ispas – 10. Sefer (8. Chiriac 90′), 18. Toma, 13. Mihăilă – 7. Horșia, 17. Nițu (9. Stoica 46′), 11. Petrila (4. Șerban 77′). Antrenor: Daniel Oprescu
Rezerve neutilizate: 1. Cristea – 2. A. Rus, 16. Țieranu

Gibraltar: 1. Lopez – 19. Bolt, 3. Vinet, 10. Peacock-cpt, 17. Jones (7. Tarrak 59′)– 5. Llambias – 18. Marquez, 4. Serra, 16. Peralta (15. Bautista 59′) – 6. Carnegie, 8. Muir. Antrenor: Steven Cummings

4.Gibraltar –   3   -18  0p

La Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO, se califică primele două clasate în grupă.

Campionatul European, la care vor fi prezente doar 8 selecționate, va avea loc în iunie 2019 în Armenia.

Lotul României U19 pentru turneul de calificare:

Portari: Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaș), David Duțu (SC Popești Leordeni), Ionuț Rus (Sassuolo/Italia)

Fundași:Andrei Rus (CS Afumați), Călin Jurj (ASU Poli Timișoara), Marius Leca (FC Viitorul), Marco Ehmann (SC Dinamo 1948), Darius Țieranu (Ripensia Timișoara), Sorin Șerban (CS Minaur Baia Mare), Rareș Ispas  (CFR 1907 Cluj), Antonio Manolache (FC Groningen/Olanda)

Mijlocași: Daniel Toma (FCSB), Radu Chiriac (AFC Astra), Claudiu Petrila (CFR 1907 Cluj), Ovidiu Horșia (Academica Clinceni), Antonio Sefer (FC Groningen/Olanda), Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 Club Sportiv), Raoul Baicu (U Craiova 1948 Club Sportiv), Marian Șerban (U Craiova 1948 Club Sportiv)

Atacanți: Alexandru Stoica (CS Balotești), Luis Nițu (U Craiova 1948 Club Sportiv)