În cel de-al doilea joc pe care echipa naționala de juniori U-19 a României l-a disputat la Novi Sad, în cadrul grupei 3 a Turului de Elită, tricolorii au remizat cu reprezentativa similară a Germaniei, scor 1-1 (0-0). Elevii lui Ovidiu Stângă au egalat prin Alexandru Ioniță (min. 90), după ce nemții înscriseseră în min. 87 prin Hofmann. În al șaselea minut de prelungiri, căpitanul Nicolae Stanciu e fost eliminat, după ce a primit și cel de-al doilea acartonaș galben din partea arbitrului Denis Scherbakov din Belarus. Ovidiu Stângă – asistat la aceste turneu și de antrenorul coordonator al loturilor naționale de juniori, Ștefan Iovan – a trimis în teren următorii jucători: Alexandru Buzbuchi – Constantin Nica, Alin Dobrosavlevici, Andrei Puțanu, Ștefan Popescu – Andrei Vaștag – Nicolae Stanciu, Alin Roman – Andrei Manole, Cristian Gavra, Gabriel Iancu. După pauză au mai evoluat Andrei Stănescu, Florin Andone și Alexandru Ioniță.

În celălalt joc al grupei, Serbia a învins Ungaria cu 1-0. După aceste două partide, clasamentul grupei arată astfel: 1. ROMÂNIA 4p (5-1); 2. Serbia 4p (3-2); 3. Germania 2p (3-3); 4. Ungaria 0p (0-5). Miercuri 30.05.2012, ora 17.00 (18.00 la București) România va întâlni Serbia într-un meci decisiv pentru câștigarea grupei. Echipa clasată pe locul 1 se va califica la turneul final al Campionatului European.