Reprezentativa Under 18 a României a pierdut cu 3-2  în fața selecționatei Austriei, în primul meci din cadrul Turneului celor 4 Națiuni.

Tricolorii au deschis scorul încă din minutul 5, prin Aurel June, care a înscris printr-un șut de la 25 m, iar Daniel Toma a majorat avantajul în minutul 25, printr-un gol înscris cu capul din corner. În repriza secundă, austriecii au înscris de trei ori, reușind golul victoriei în minutul 94.

Aflat la prima acțiune ca selecționer al naționalei sub 18 ani, Laurențiu Roșu a ales următoarea echipă pentru meciul contra Austriei:

12. Ducan – 2. Rus (13. Georgescu 62′), 3. Tand, 4. Marin, 5. Dumitrescu (14. Cohan 67′)– 8. Albu-cpt (15. Niță 80′), 6. Negrean (16. Mărginean 80′), 11. Stan (19. Bodea 73′), 7. June (17. Nițu 62′) – 10. Miculescu (20. Mitrea 73′), 9. Toma (18. Marrone 80′)

Rezervă neutilizată: 1. Șerban

Următoarea partidă este programată sâmbătă, 8 septembrie, de la ora locală 16:00, contra țării gazdă, Suedia, pe stadionul Älvvallen (Ljusdal). În ultimul meci, care se va disputa pe 10 septembrie, de la ora locală 15:00, tricolorii vor întâlni Norvegia, pe stadionul Sävstaås IP (Bollnäs).

Pentru participarea la turneul din Suedia, selecționerul reprezentativei U18 a României, Laurențiu Roșu, a convocat 20 de jucători:

Portari: Alexandru Șerban (FC Viitorul), Răzvan Ducan (FCSB)

Fundași: Alex Georgescu (FC Viitorul), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Alexandru Rus (Ardealul Cluj), George Marin (Astra), Cristian Tand (Ardealul Cluj), Loren Niță (CNP Târgu Mureș/FC Interstar Sibiu)

Mijlocași: Dragoș Albu (FC Utrecht), Alexandru Negrean (FC Viitorul), Vlad Mitrea (Internazionale Milano), Andrei Mărginean (Sassuolo), Aurel June (Sporting Vaslui), Salvatore Marrone (Nurnberg), Mihai Cohan (Universitatea Cluj), Luis Nițu (U Craiova 1948 Club Sportiv)

Atacanți: David Miculescu (UTA Arad), Daniel Toma (Fotbal Club Rapid), Alexandru Bodea (FCSB), Claudiu Stan (Dinamo)

Generația formată din jucători născuți începând cu 2001 va debuta în preliminariile Campionatului European Under 19 abia în toamna anului viitor.