Tricolorii au pierdut finala turneului cu scorul de 3-1 (1-1) împotriva formației gazdă, Suedia, după o prestație bună. Echipa României a deschis scorul în minutul 16 prin Alex Pop, însă a fost egalată în minutul 42, în urma reușitei suedezului Mawana Filston.

Cea de-a doua repriză a început echilibrat, cu ocazii de ambele părți, însă Fliston a reușit ”dubla” în minutul 59, aducându-și formația în avantaj. Tabela a fost închisă în minutul 90 de Durmaz Elias, care a marcat pentru 3-1, asigurând astfel victoria Suediei.

Echipa României: 1. Cristea – 20. Țîrlea (C), 4. Constantinescu, 21. Manolache, 22. Vadasis (Demci 88′) – 6. Farcaș, 17. Șerban – 10. Sefer (Jurj 88′), 8. Chiriac (Tucaliuc 80′), 19. Tamas Nandor (Mihăilă 88′) – 9. Pop (Antal 64′). Antrenor: Florin Bratu

Rezerve: 12. Duțu, 7. Demci, 3. Jurj, 11. Tucaliuc, 13. Mihăilă, 16. Antal

Naționala României a obținut un rezultat de egalitate în prima partidă din cadrul competiției, 1-1, cu selecționata similară a Norvegiei. În cea de-a doua partidă, tricolorii au învins categoric reprezentativa Slovaciei, scor 4-1.

Lotul convocat de selecționerul Florin Bratu pentru acest turneu amical:

Portari: Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaș), David Duțu (SC Popești Leordeni)

Fundași: Mihai Alin Demci (Dinamo), Vadasis Hristos (CSU Craiova), Raul Constantinescu (CSU Craiova), Antonio Manolache (Centrul de Excelență Timișoara/Petrolul), Alexandru Mircea Țârlea (Real Madrid), Călin Radu Jurj (Centrul Național de Pregătire Timișoara / CS FC Bihor), Tamas Becze (AFK Csikszereda)

Mijlocași: Ricardo Farcaș (Ajax Amsterdam), Radu Chiriac (AFC Astra 2), Marian Serban (CSU Craiova), Valentin Mihăilă (CSU Craiova), Cosmin Tucaliuc (Academia Gheorghe Hagi)

Atacanți: Alex Pop (Academia Gheorghe Hagi), Barna Antal (AFK Csikszereda), Nandor Tamas (Puskas Akademia), Antonio Sefer (Centrul de Excelență Timișoara / Oțelul Galați)