Selecționerul Bogdan Vintilă, aflat la debutul internațional pe banca micilor ”tricolori”, a mizat pe următorul unsprezece:

Bogdan Hodoroabă (57 Ionuț Poiană) – Tiberiu Căpușă (50 Radu Motreanu, Virgil Ghiță, Harald Fridrich, Cristian Andrei – Ionuț Costache, Carlo Casap (50 Ionuț Tănase) – Roberto Grecu, Ianis Hagi (cpt.) (50 Vlad Mihalcea), Andrei Ciobanu (50 Mihai Dobre) – Florinel Coman (50 Sergiu Jurj)

În minutul 14, Franța a deschis scorul prin golul marcat de Bradlay Danger (Le Havre), care a trimis în plasă din 10 metri, după o paradă a lui Hodoroabă.

România a replicat printr-un șut al lui Casap din afara careului, reținut de goalkeeper-ul Luca Zidane (Real Madrid). Francezii au mai ratat o ocazie uriașă când, după erorile lui Căpușă și Hodoroabă, mingea trimisă de Timothe Cognat (Lyon) a fost respinsă de pe linia porții. ”Tricolorii” au ratat șansa egalării la ocazia lui Ciobanu, care, rămas singur cu portarul după pasa lui Hagi, a trimis peste.

Ocaziile au continuat de ambele părți: mai întâi Florinel Coman a scăpat spre poarta adversă, dar s-a complicat și a ratat finalizarea, apoi Cognat a trimis în bară cu un șut din 16 metri.

La pauză, scorul partidei de pregătire Franța U17 – România U17 a fost 1-0.

La reluare, în minutul 42, Hugo Clement (Toulouse) a țintit bara.

Aulagnier (Saint-Etienne) a marcat al doilea gol al Franței în minutul 46. ROMÂNIA a redus din diferență, în minutul 55, prin Grecu, servit excelent de Jurj. Însă scorul final a fost 3-1 pentru Franța, ultima reușită a jocului aparținându-i lui Hugo Clement, în minutul 70.

Reprezentativa U17 a României se pregătește pentru Turul de Elită, programat între 21 și 26 martie în Anglia. Alături de țara gazdă, juniorii noștri se vor mai confrunta pentru calificarea la Euro 2015 cu Norvegia și Slovenia.