”Tricolorii” pregătiți de Bogdan Vintilă au întâlnit echipa sub 17 ani a lui Alkmaar, care în urmă cu doi a fost campioana Olandei la nivelul U15.

La partida de astăzi, în care s-a jucat o repriză de 40 de minute și o alta de 45, au evoluat următorii:

Hodoroabă – Dobre, Căpușă (80 Vlădescu), Ghiță, Fridrich – Ciobanu, Kilyen, Oaidă – Hagi (60 Mihalcea), Petre, Carnat (74 Coman)

Antrenorul Bogdan Vintilă a decis să efectueze doar trei înlocuiri, atâtea câte îi vor fi permise și la Turul de Elită din Anglia, din perioada 21-26 martie.

Unicul gol al ”tricolorilor” a fost înscris de Petre, în minutul 15, șut din întoarcere, la colțul scurt, din marginea careului de 16 metri. În acel moment, scorul era deja 2-0 pentru echipa olandeză.

Următorul meci amical al României U17 este împotriva lui Sparta Rotterdam, pe 14 martie, la ora 13:00.