CALIFICARE! România U17 merge la Turul de Elită după victoria cu Lituania

Reprezentativa Under 17 a României s-a calificat sâmbătă, 6 octombrie, la Turul de Elită, după ce a învins categoric, scor 4-0, selecționata similară a Lituaniei.

România a deschis scorul încă din minutul 5, prin Ianis Stoica, iar Louis Munteanu a mărit avantajul în minutul 67. Alexi Pitu și căpitanul, Radu Drăgușin, și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. Pitu a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, iar Drăgușin, urcat în atac, a marcat spectaculos, din voleu, din pasa aceluiași Pitu.

Astfel, tricolorii încheie neînvinși grupa 9 de calificare, cu două remize (0-0 cu Ungaria și 2-2 cu Serbia) și o victorie (4-0 cu Lituania).

Lituania U17 – România U17 0-4 (Stoica 5′, Munteanu 67′, Pitu 76′, Drăgușin 84′)

România: 1. Sava – 2. Grosu, 3. Drăgușin-cpt., 6. Vita, 4. Stefanovici (13.Florică 86′) – 20. Perianu, 8. Grameni (15. Szondi 82′) – 7. Stoica (14. Iana 87′) , 10. Bani (17. Corbeanu 58′) , 11. Pitu – 9. Munteanu (19. Suciu 82′). Selecționer: Daniel Mogoșanu
Rezerve neutilizate: 12. Tătaru – 5. Bolenyi, 16. Pascu, 18. Chilili

Lituania: 12. Valeckas – 13. Vainikaitis, 17. Dedura, 18. Tutyškinas, 3. Baltrūnas – 8. Mantinis – 6. Dovydaitis, 14. Žebrauskas-cpt. (21. Vilkaitis 66′), 23. Rimpa, 11. Burba (4. Mantinis 77′) – 9. Mikulėnas (19. Vinckus 54′). Selecţioner: Svajūnas Česnulis
Rezerve neutilizate: 1. Masevičius – , 5. Jarmal, 10. Labukas, 16. Abramavičius.

Rezultatele Grupei 9 de calificare:

30 septembrie: România U17 – Ungaria U17 0-0, Serbia U17 – Lituania U17 2-1

3 octombrie: Ungaria U17 – Lituania U17 3-0, Serbia U17 – România U17 2-2

6 octombrie:  Lituania U17 – România U17 0-4, Ungaria U17 – Serbia U17 1-0

CLASAMENT

Ungaria32104-07
ROMÂNIA31206-25
Serbia31114-44
Lituania30031-90

Turul de Elită, ultima rundă dinaintea turneului final, va avea loc în primăvara lui 2019. La turneul final găzduit de Irlanda, în mai 2019, se vor califica echipele clasate pe primul loc și cele mai bune 7 ocupante ale pozițiilor secunde.

Lotul convocat de selecționerul Daniel Mogoșanu:

Portari: Răzvan Sava (Juventus Torino/Italia), Raul Opric (CFR Simeria), Alexandru Tătaru (ACS Centrul de Performanţă Rapid Bucureşti)

Fundași: Darius Grosu (FC Viitorul), Mădălin Pascu (Sportul Chișcani), Radu Drăgușin (Juventus Torino/Italia), Daniel Vita (Academia Puskas/Ungaria), Denis Bolenyi (FCSB), Ștefan Stefanovici (Juniorul Vaslui), Luca Florică (ACS Centrul de Performanţă Rapid Bucureşti); Alexandru Chilili (FC Voluntari)

Mijlocași: Constantin Grameni (FC Viitorul), Botond Szondi (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc), Ovidiu Perianu (FCSB), Andrei Iana (U Craiova 1948 Club Sportiv SA), Alexi Pitu (FC Viitorul), Ahmed Bani (SC Dinamo 1948), Ianis Stoica (FCSB);

Atacanți: Toni Suciu (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc), Theodor Corbeanu (Wolverhampton/Anglia), Louis Munteanu (FC Viitorul)