Luni, ”tricolorii” mici câștigaseră și în fața lui Tromsø U17 cu scorul de 3-2.

Pentru partida cu Young Boys Berna U18, disputată la Adora Sports Complex, selecționerul Bogdan Vintilă a trimis pe teren următorii jucători:

Mândrea – Dobre, Ciobotariu, Fridrich, Vlădescu – Ciobanu, Costache, Tănase – Mihalcea, Coman, Codrean

În repriza secundă au evoluat:

Poiană – Căpușă, Ghiță, Copaci, Tudorancea – Târșa (75 Kanaloș), Kilyen, Casap – Hagi, Petre (75 Dimitriu), Blănaru

Golurile României au fost înscrise de Dobre (15), Ciobotariu (36), Coman (42) și Blănaru (55). Elvețienii au marcat în minutele 45+2 și 54. Cele două echipe au convenit să se joace două reprize a câte 45 de minute.

Vlad Gîsă nu s-a aflat în lotul ”tricolorilor” pentru acest meci, fiind răcit. Următorul test al juniorilor români este cel de duminică, 8 februarie, ora 17:30, împotriva selecționatei similare a Ungariei, calificată și ea la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European din Bulgaria, ediția 2015.

Până atunci, ”tricolorii” U17 se vor afla în tribunele arenei din Mardan la jocul pe care reprezentativa divizionară a României îl va disputa sâmbătă, 7 februarie, de la ora 19:00, contra Bulgariei.