În a 5-a zi a cantonamentului de la Tărlungeni, reprezentativa U17 s-a deplasat 8 kilometri, până în Brașov, unde, pe stadionul sintetic ICIM, a disputat un prim joc amical în 2015. Partida a fost condusă de Radu Petrescu, arbitru FIFA.

În prima repriză, selecționerul Bogdan Vintilă a folosit următorii jucători: Mara (Udeanu) – Motreanu, Fl. Marin, Harald, Copaci – Oprea, Tănase, Postolache – Szijj, Jurj, Blănaru. La finalul primelor 45 de minute, scorul era 4-0 pentru formația din Brașov.

După pauză, România U17 a jucat în următoarea formulă: Hodoroabă (Ureche) – Dobre, Ghiță, Ciubotariu, Vlădescu – Ciobanu, Kilyen, Kanaloș – Mihalcea, Petre, Velcotă. La final, scorul a fost 6-5 pentru ”tricolori”.

Au marcat: 1-4 / Petre (min. 51), 2-5 / Ciobanu (min. 78), 3-5 / Ciobanu (min. 80), 4-5 / Petre (min. 82), 5-5 / Petre (min. 86), 6-5 / Mihalcea (min. 87-pen.).

La final, pe lângă victorie, jucătorii lui Bogdan Vintilă au sărbătorit și zilele de naștere ale lui Sebastian Mara și Andrei Ciobanu.

Următorul joc al ”tricolorilor”, contra lui FC Brașov U17, va avea loc joi, 22 ianuarie, de la ora 11:00, pe același stadion ICIM.

Reprezentativa Under 17 a României se pregătește pentru Turul de Elită, decisiv pentru calificarea la EURO 2015. Peste două luni, la Birmingham, va întâlni Slovenia (21 martie), Norvegia (23 martie) și Anglia (26 martie).