Reprezentativa U16 participă în perioada 20-26 februarie la Turneul de Dezvoltare UEFA din Israel. Astăzi, 23 februarie, a avut loc cel de-al doilea meci al naționalei României la acest turneu, împotriva țării gazdă, Israel.

Programul meciurilor:

• Marți, 21 februarie, ora 11:00: România U16 – Chile U16 8-0 (VIDEO)
  • Joi, 23 februarie, ora 15:30: Israel U16 – România U16 1-2
  • Duminică, 26 februarie, ora 10:00: Cehia U16 – România U16, Shefayim

Toate partidele vor putea fi urmărite live pe platforma FRF.tv!

VIDEO ISRAEL U16 – ROMÂNIA U16 1-2

Au marcat: Zafrani (17′) / Ilie L. (42′), Stoian (90+4′)

Naționala Israelului a deschis scorul în minutul 17 al partidei prin vârful de atac al formației, Itai Zafrani. România a reușit egalarea cu 3 minute înainte de pauză după ce Robert Petculescu a recuperat o minge în preajma careului advers, i-a pasat lui Diego Burlacu care a pătruns în careu și l-a servit decisiv pe Luca Ilie. Acesta a fost și scorul la pauză. Golul victoriei a venit în prelungirile celei de-a doua reprize și a fost semnat de Alexandru Stoian. Este cel de-al doilea succes al României la Turneul de Dezvoltare UEFA din Israel după ce, acum 2 zile, tricolorii au trecut de Chile cu 8-0! Ultima partidă va avea loc duminică, 26 februarie, de la ora 10:00. Atunci, România va întâlni Cehia.

Echipa folosită de selecționerul Nicolae Roșca:

România U16: 12. Maxim (23. Enache 74′) – 22. Munteanu, 15. Vitan (6. Ioniță 46′), 5. Dumitra, 13. Ilaș (16. Grideanu 61′) – 18. Burlacu (10. Toma 61′), 8. Petculescu (14. Gogescu 74′), 21. Chifa (11. Stoian 26′) – 17.Ilie M. (7. Popa 61′), 19. Ilie L. (9. Doicaru 61′), 20. Pîrvu (23. Ursu 74′)

Rezerve: 1. Ungureanu – 3. Techereș, 4. Lambru

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Alex Maxim (FCSB), Dragoș Enache (Universitatea Cluj)

Fundași: Florin Gașpar (CSȘ Craiova), Rareș Munteanu (Farul Constanța), Ștefan Ioniță (SC Dinamo 1948), David Dumitra (Farul Constanța), Fabian Vitan (Universitatea Cluj), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Narcis Ilaș (FC Botoșani), Horia Grideanu (ACS Kids Tâmpa Brașov)

Mijlocași: Vlad Lambru (Universitatea Cluj), Andrei Gogescu (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Robert Chifa (Universitatea Craiova), Robert Petculescu (Progresul Spartac), Diego Burlacu (FC Bacău), David Popa (FCSB), Mario Ilie (U Craiova 1948), Yanis Pîrvu (FC Argeș), Alexandru Stoian (Farul Constanța)

Atacanți: Iustin Doicaru (Farul Constanța), Andrei Ursu (Ripensia Timișoara), Luca Ilie (FCSB)

Drumul către EURO 2024 începe în toamnă

Generația de jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2007 și-a aflat, la începutul lunii decembrie, adversarii din viitoare calificări pentru Campionatul European U17! Naționala României va fi gazda turneului de calificare, ce va avea loc în perioada 15-21 noiembrie 2023, și va întâlni Franța, Norvegia și Estonia. Primele două echipe clasate din fiecare grupă, alături de cele mai bune 5 echipe de pe locul 3, se califică la Turul de Elită.