După victoria cu 1-0 de luni, în fața Statelor Unite, ”tricolorii” antrenați de Gabriel Manolache au întâlnit Belgia, în runda a doua a fazei grupelor.

Echipa României pentru partida disputată la Kușadasi:

Cristea-cpt. – Sabangeanu (62 Constantinescu), Țiereanu, Farcaș, Manolache – Chiriac (77 Lazăr), Screciu – Horșia (77 Zbona), Tucaliuc (67 Petruse), Csegoldi (41 Gologan) – Sefer (41 Onișa)

Belgienii au deschis scorul în minutul 18, dar România a întors scorul prin reușitele lui Sefer (23), finalizare singur cu portarul, și Gologan (50), ”cap” din 6 metri după o centrare de pe stânga. Adversarii au egalat rapid, în minutul 51, și au prelut din nou conducerea cu 5 minute înainte de expirarea timpului regulamentar, înainte ca Gologan (80+4) să reușească egalarea printr-un șut din interiorul careului mare.

Rezultatele înregistrate în grupa B
18 ianuarie: România – SUA 1-0, Belgia – Grecia 0-1
19 ianuarie: România – Belgia 3-3, SUA – Grecia 2-1

Clasamentul grupei B
1. ROMÂNIA 4p (4-3), 2. SUA 3p (2-2), 3. Grecia 3p (2-2), 4. Belgia 1p (3-4)

În cealaltă grupă de la Aegean Cup se află Turcia, Cehia, Ucraina și Norvegia. Dacă va termina pe primul loc în grupă, România va juca, pe 23 ianuarie, finala mare a turneului. Selecționtele de pe locurile secunde vor juca, în aceeași zi, meciul pentru locul al treilea. În ultima rundă, joi, 21 ianuarie, de la ora 12:00, România va întâlni Grecia.

Rezultatele înregistrate în grupa A
18 ianuarie: Turcia – Ucraina 2-0, Cehia – Norvegia 1-1
19 ianuarie: Ucraina – Cehia 3-1, Turcia – Norvegia 2-1

Clasamentul grupei A
1. Turcia 6p (4-1), 2. Ucraina 3p (3-3), 3. Norvegia 1p (2-3), 4. Cehia 1p (2-4)

Reprezentativa juniorilor născuți în anul 2000 va debuta în calificările pentru Campionatul European sub 17 ani din 2017 în toamnă. În perioada 25-30 octombrie, în țară, vor întâlni Anglia, Austria și Azerbaijan în grupa de calificare la Turul de Elită. Merg mai departe în faza următoare primele două clasate din fiecare grupă, alături de cele mai bune 5 ocupante ale locurilor 3 din totalul de 13 grupe.