Selecționerul Adrian Boingiu a mizat pe aceeași formulă de start ca și în meciul cu reprezentativa țării gazdă, când ”tricolorii” s-au impus cu scorul de 3-0.

Echipa României: Adelin Iliescu (Drobeta Turnu Severin) – Liviu Gheorghe (Dinamo) / Cristian Podină (Poli Timișoara) – min. 41, Radu Boboc (Academia Gheorghe Hagi), Constantin Dima (Dinamo), Robert Neciu (Academia Gheorghe Hagi) – Vlad Dragomir (Poli Timișoara), Alexandru Dinu Ivănescu (Școala Gheorghe Popescu) / Rareș Lazăr (SC Vaslui) – min. 41 – Mihai Ene (Academia Gheorghe Hagi) / Raul Vidrășan (Poli Timișoara) – min. 69, Nicușor Craiu (Real Madrid) / Alexandru Mățan (Academia Gheorghe Hagi) – min. 75, Claudiu Micovschi (Luceafărul Oradea) – Andrei Mezin (Poli Timișoara) / George Ganea (Universitatea Cluj) – min. 60

Rezerve neutilizate: Rareș Murariu (Academia Gheorghe Hagi), Marco Dulca (Universitatea Cluj)

Serbia a intra la pauză cu avantaj de un gol, Dragomir a reușit să egaleze pentru ”tricolori” în minutul 47, însă în minutul 73 s-a înscris golul care a decis rezultatul favorabil sârbilor. ROMÂNIA U16 – SERBIA U16 1-2.