Sub privirile staff-ului tehnic al primei reprezentative, selecționerul Christoph Daum și secunzii săi, Rudi Verkempinck și Ionuț Badea, elevii lui Sorin Colceag au început prudent partida. În primele 15 minute, meciul a fost foarte echilibrat, fără ocazii clare de gol. Prima șansă de a înscrie a aparținut polonezilor, Nawrocki trimițând bine de la distanță, însă mingea a trecut puțin pe lângă vinclul porții. Replica tricolorilor a venit imediat, la faza următoare, când June a driblat doi adversari și a trimis de la marginea careului, însă portarul polonez a reținut. Până la pauză, oaspeții au mai ajuns de două ori în fața porții noastre, dar fără a-i da mari emoții lui Ducan.

Repriza a doua a debutat cu tricolorii la conducerea jocului, iar golul a venit după doar cinci minute. Nițescu a șutat bine de la 17 metri, portarul polonez a respins în față, iar Aurel June (foto), mijlocaș legitimat la Sporting Juniorul Vaslui, a reușit să marcheze, lobând frumos mingea peste goalkeeper. Avantajul nu a rezistat prea mult pe tabelă, polonezii reușind să egaleze după 9 minute, când Janiak a reluat în plasă din apropiere. Selecționata noastră putea câștiga, însă Bodea a trimis alături din interiorul careului, iar în ultimul minut mingea centrată de Nițescu a căzut pe transversală și tabela nu s-a mai modificat.

A fost a doua partidă dintre cele două reprezentative. În primul meci, disputat marți, tot la Buftea, tricolorii au reușit să se impună cu 2-0, ambele goluri fiind reușite de Raul Șteau, fotbalist care se pregătește la Centrul de Excelență de la Deva și care aparține de clubul Viitorul Abrud.

ROMÂNIA U16 – POLONIA U16 1-1

Au marcat: June (45) / Janiak (54)

ROMÂNIA: 1. R. Ducan – 2. R. Ilan, 3. G. Boloca (14. A. Vlad, 41), 4. R. Drăgușin (22. L. Niță, 66), 5. A. Dumitrescu (13. M. Chiorean, 55) – 8. C. Albu (Cpt.) (21. Al. Bodea, 41)  – 7. A. June (19. R. Matiș, 55), 6. R. Șteau (17. Al. Negrean, 66), 10. V. Mitrea (18. M. Nițescu, 36), 11. Al. Dumitru (20. Cl. Stan, 36) – 9. D. Toma (16. A. Mărginean, 41). Antrenor: Sorin Colceag. Rezerve: 12. Al. Șerban, 15. Al. Georgescu.

POLONIA: 12. Miszta – 2. Pankienicz (11. Eizenchart, 50), 4. Bogacz, 5. Plesnierowicz, 3. Mackowiak (15. Preuss, 63) – 18. Janiak, 6. Jachno – 13. Rubaszewski (8. Bogusz, 41), 10. Nawrocki (7. Mlynski, 41), 16. Radzincki (14. Jajkowski, 79) – 9. Bida (19. Zukowski, 50). Antrenor: Bartlomiej Zalewski. Rezerve: 1. Bieniek, 17. Nowak, 20. Iwanek.

Lotul convocat pentru partidele cu Polonia:

Portari: Alexandru Șerban (Academia Hagi), Răzvan Ducan (Tricolor11 Buzău / CS Unirea Petrolul Videle)

Fundași: Alexandru Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Radu Drăgușin (Regal Sport), Gabriel Boloca (Juventus Torino), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Vlad Antonio (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Ilan (Tricolor11 Deva / LPS Banatul), Loren Niță (Tricolor11 Deva / Interstar Sibiu),

Mijlocași: Constantin Albu (Școala Gică Popescu), Andrei Mărginean (CS Zlatna), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Claudiu Stan (Dinamo), Alexandru Negrean (Academia Gheorghe Hagi), Vlad Mitrea (Inter Milano), Raul Șteau (Tricolor11 Deva / Viitorul Abrud), Mihai Nițescu (Petrosport Ploiești), Răzvan Matiș (Academia Hagi)

Atacanți: Daniel Toma (Dunărea Călărași), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid), Alexandru Bodea (Tricolor11 Târgu Mureș / FC Nicolae Dobrin Pitești).

Selecționer: Sorin Colceag.

Toamna va aduce primele meciuri oficiale

Reprezentativa tricoloră alcătuită din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2001 se pregătește pentru primele meciuri oficiale, pe care le va disputa în turul inaugural din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 – Anglia 2018. În perioada 23-29 octombrie 2017, România va fi gazda unei grupe în care adversarele vor fi Lituania, Luxemburg și Austria. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită).