Prima deplasare peste hotare a naţionalei U16 în mandatul lui Sorin Colceag a însemnat un dublu duel cu echipa similară a Muntenegrului. Prima partidă s-a disputant marţi după-amiază, la Podgorica, unde tricolorii au fost la câteva secunde de o victorie.

După 0-0 la pauză, România a preluat conducerea cu zece minute înainte de final, după ce Mitruscsak a scos o lovitură de pedeapsă, transformată de Mitran. În primul minut de prelungire al meciului, gazdele au restabilit egalitatea, după o lovitură liberă de pe partea stângă. Următoarea partidă dintre cele două naţionale va avea loc în aceeaşi locaţie, joi, de la ora 16:00, ora României.

Sorin Colceag a abordat meciul de astăzi în formula: Al. Şerban – Ed. Grigore (80 Arpentin), Ştefănescu, A. Vlad, Chiorean (71 Andrei) – Albu, L. Ardelean (40 Dat) – June (80 Cl. Stan), Mitrea, Mitran (71 Tomescu) – Bodea (40 Mitruscsak)