Amânată cu aproape cinci ore, deoarece naţionala Croaţiei nu a ajuns la timp la Albena, prima partidă a României la Turneul de Dezvoltare din Bulgaria s-a terminat cu un succes. "Tricolorii" s-au impus cu scorul de 1-0, după ce la pauză tabela a fost neschimbată, 0-0.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de "stranierul" Iulian Ilie, care a punctat în minutul 69 cu o execuţie spectaculoasă. O diagonală de pe dreapta a lui Casian l-a găsit pe Ilie în marginea careului, uşor lateral stânga şi acesta a reluat din prima din voleu, direct în colţul lung al porţii adverse.

În această partidă, selecţionerul Gabriel Manolache a folosit următoarea formulă: A. Cristea – Sabangeanu (79 Gritto), Ţiereanu, Giosu, Manolache, Iofcea – Casian (79 Kovari), Onişa (cpt.) (69 G. Creţu), R. Chiriac (69 Zamfir) – G. Răducan (41 I. Ilie), Tucaliuc (53 Enea).

De partea cealaltă, croaţii au abordat meciul cu: Kotarskii – Tomašković, Mikulić, J. Šutalo, Palaversa, Baturina, Kreković, Radić, Pršir, Ernst, Marin. A mai jucat D. Bašić

În celălalt meci al zilei, Bulgaria a învins Georgia după lovituri de departajare. După 1-1 la finalul timpului regulamentar de joc, bulgarii au marcat de cinci ori de la punctul cu var, în timp ce georgienii au înscris doar de trei ori.

Iată şi lotul convocat pentru acest turneu:

Portari: Andrei Cristea (Regal Sport), Ionuţ Rus (Lazio)

Fundaşi: Ştefan Kovari (LPS Bihorul), Denis Giosu, Darius Ţiereanu, Antonio Manolache (toţi ”Tricolor11” Timişoara), Alex Petrice (Sacavenense), Alexandru Sabangeanu (Academia Hagi), Alexandru Iofcea (Sport Team)

Mijlocaşi: Radu Zamfir (Sport Team), Radu Chiriac (FC Dănuț Coman), Mihael Onişa (”Tricolor11” Timişoara), Ovidiu Horşia, Attila Gritto, Adrian Manole (toţi ”Tricolor11” Târgu Mureş)

Atacanţi: Giani Creţu (Ceahlăul), Rareş Enea (”Tricolor11” Târgu Mureş), Iulian Ilie (Hombrucher SV), Gabriel Răducan (Dinamo Bucureşti), Denis Casian (”Tricolor11” Timișoara), Cosmin Tucaliuc (Academia Hagi)