Adversarii au deschis scorul încă din minutul 4, prin Jachym Sip, iar celelalte 5 goluri au fost înscrise de Vojtech Wojatschke. Unicul gol al nostru a fost înscris de Theodor Corbeanu în minutul 74, după ce Leon Peto a ratat o lovitură de la 11m în startul reprizei secunde.

Cehia U16 – România U16 6-1 (Sip 4′, Wojatschke 15′, 29′, 52′, 61′,64’/Corbeanu 74′)

Echipa României: 1.Sava – 2.Grosu (14. David 73′). 3.Drăgușin-cpt., 6.Chilili (25. Bolenyi 65′), 4. Florică (16. Badea 55′) – 5.Crivac, 8. Grameni – 7. Stoica, 20. Peto (21. Iana 65′), 11. Pitu (10. Bani 49′)– 9.Munteanu (17. Corbeanu 55′)

Rezerve: 12. Hereboiu, 13. Botond, 15. Dumitrașcu, 18. Tarța, 22. Jipa, 24. Ziman

Echipa Cehiei: 1.Stejskal – 18.Koseluh (17. Sillhart 41′), 3. Hellebrand (15. Kristan , 20. Tamajka (2.Lukas 69′), 12. Kurka (5.Kirschner 41′)– 19. Gedeon, 14. Novacek (10. Hronik 60′)– 6. Sip, 9. Svoboda (4.Krajinsky 29′), 8. Wojatschke – 7. Pech

Ora 15.00: Polonia – Cehia (CNF Buftea)
Ora 18.00: România – Olanda (CNF Mogoșoaia)

14 aprilie 2018

Ora 15.00: Olanda – Cehia (CNF Buftea)
Ora 18.00: România – Polonia (CNF Mogoșoaia)

*Durata unei partide la această categorie de vârstă este de 80 de minute.

UPDATE 17:00 | Prima partidă din cadrul Turneului celor 4 Națiuni, dintre Olanda și Polonia, care s-a disputat la Centrul Național de Fotbal Buftea, s-a încheiat la egalitate, scor 3-3. Polonezii au condus cu 2-0 și 3-1, însă au fost egalați în repriza secundă, după ce au rămas în zece.

Meciul se va disputa la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia și va fi transmis în direct pe pagina de facebook a echipei naționale și pe canalul de YouTube FRF TV

În celălalt meci al zilei, Olanda va juca împotriva Poloniei, începând cu ora 15:00, la Centrul Național de Fotbal Buftea.

Selecționerul Daniel Mogoșanu a convocat 24 de jucători pentru acest turneu:

Portari: Răzvan Sava (Pro Sesto/Italia), Dragoș Horeboiu (CN Dinicu Golescu)

Fundași: Darius Grosu (FC Viitorul), Dumitru David (LPS Tg. Jiu), Radu Drăgușin (Regal Sport), Alexandru Jipa (Regal Sport), Denis Bolenyi (Kiss Baia Mare), Mădălin Pascu (Sportul Chiscani), Luca Florică (Regal Sport), Ionuț Badea (Alcorcon/Spania), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Simone Dumitrașcu (ASD Ducato Calcio/Italia)

Mijlocași: Alexandru Crivac (Start Sport Argeș), Constantin Grameni (FC Viitorul), Raul Ziman (LPS Satu Mare), Botond Szondi (AFK Csikszereda), Denis Tarța (Kiss Baia Mare), Alexi Pitu (FC Viitorul), Andrei Iana (FCSB), Ahmed Bani (FC Dinamo), Leon Peto (Osnabruck), Ianis Stoica (FCSB)

Atacanți: Louis Munteanu (FC Viitorul), Theodor Corbeanu (FC Toronto/Canada)

În toamnă încep partidele oficiale

România U16 (din iunie 2018, România U17), formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002, va juca în preliminariile care vor începe în toamna anului 2018 cu Lituania, Ungaria și Serbia. Turneul de calificări va fi găzduit de Ungaria. Partidele se vor disputa între 30 septembrie – 6 octombrie 2018 conform următorului program:

30 septembrie 2018: România – Ungaria

3 octombrie 2018: România – Serbia

6 octombrie 2018: România – Lituania

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe și cele mai bune patru locuri trei se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Anglia și Germania. Turul de Elită se va disputa în martie 2019.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor 8 grupe, alături de șapte dintre ocupantele locurilor doi și țara gazdă, Irlanda, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în mai 2019.