”Tricolorii” U16 au câștigat și cea de-a doua partidă disputată la competiția organizată la Albena, în Bulgaria.

După ce în prima zi a turneului, luni, s-au impus cu 1-0 în fața Croației, elevii lui Gabriel Manolache au repetat performanța și în fața selecționatei similare a Georgiei.

Unicul gol al meciului a fost înscris de jucătorul Centrului de Excelență ”Tricolor11” Târgu Mureș, Ovidiu Horșia (foto). În minutul 77, cu trei minute înainte de final, jucătorul nostru a finalizat cu stângul, din 6 metri, din centrarea lui Tucaliuc.

Scorul putea fi mai mare, dar Manolache și Onișa au țintit bara transversală cu execuțiile lor.

Echipa României în meciul cu Georgia:

Repriza I: I. Rus – Sabangeanu, Ţiereanu, Giosu, Iofcea – Ad. Manole, R. Chiriac, Gritto – Horşia – Enea, I. Ilie.

Repriza a II-a: I. Rus – R. Zamfir, Manolache, Casian, Kovari – Onişa, G. Creţu – Horşia, Gritto, Tucaliuc – G. Răducan

Ultimul meci al ”tricolorilor” la acest turneu va fi contra gazdei, Bulgaria, vineri, 15 aprilie, de la ora 11:00.

Lotul convocat pentru Turneul de Dezvoltare UEFA este următorul:

Portari: Andrei Cristea (Regal Sport), Ionuţ Rus (Lazio)

Fundaşi: Ştefan Kovari (LPS Bihorul), Denis Giosu, Darius Ţiereanu, Antonio Manolache (toţi ”Tricolor11” Timişoara), Alex Petrice (Sacavenense), Alexandru Sabangeanu (Academia Hagi), Alexandru Iofcea (Sport Team)

Mijlocaşi: Radu Zamfir (Sport Team), Radu Chiriac (FC Dănuț Coman), Mihael Onişa (”Tricolor11” Timişoara), Ovidiu Horşia, Attila Gritto, Adrian Manole (toţi ”Tricolor11” Târgu Mureş)

Atacanţi: Giani Creţu (Ceahlăul), Rareş Enea (”Tricolor11” Târgu Mureş), Iulian Ilie (Hombrucher SV), Gabriel Răducan (Dinamo Bucureşti), Denis Casian (”Tricolor11” Timișoara), Cosmin Tucaliuc (Academia Hagi)