Reprezentativa României formată din jucători născuți în anul 2001 a pierdut și ultima partidă de verificare, contra Norvegiei, scor 1-2, de la Turneul celor 4 Națiuni, competiție găzduită de orașul Nordwijk din Olanda.

Formația antrenată de Sorin Colceag a început mai bine meciul și a deschis scorul în minutul 22 prin Daniel Toma, care a fructificat o pasă venită de la Matiș. Tricolorii U16 au controlat prima parte, însă norvegienii au reușit să egaleze în minutul 31 prin Runar Hauge, la o fază la care defensiva noastră a fost surpinsă de un contraatac al nordicilor.

După pauză, Dumitru a lovit bara transversală cu un șut de la 25 de metri, înainte ca Hanse să marcheze în poarta noastră, stabilind astfel scorul final, 2-1 pentru Norvegia.

În primele două întîlniri, reprezentativa pregătită de Sorin Colceag a fost învinsă atât de țara gazdă, Olanda, cu scorul de 3-2, golurile nostre fiind marcate de Alexandru Dumitru și Daniel Toma, în timp ce duelul cu Belgia a fost pierdut cu scorul de 1-0.

Echipa României în duelul cu Norvegia:

1. Dobre – 2. Georgescu (14. Giafer, 41), 3. Drăgușin (13. Nedelcu, 41), 6. Boloca (17. Ardelean, 41), 4. Dumitrescu (15. Chiorean, 44) – 11. Dumitru (18. Stan, 66), 5. Steau – 8. Albu-cpt. , 7. June, 10. Matiș – 9. Toma. Antrenor: Sorin Colceag

Rezervă neutilizată: 12. Șerban

Echipa Norvegiei:
1. Johnsen – 2. Hurleen, 3. Hauso, 4. Andersen, 5. Opsahl, 6. Rekdal-cpt. , 8. Nilsen, 9. Holm, 10. Tagseth, 11. Hansen, 17. Hauge. Antrenor: Gunnar Halle

Rezerve: 12. Jamrun, 7. Strand, 13. Rusten, 14. Kleppe, 15. Tufta, 16. Kitelano, 18. Bjerke, 19. Aga, 20. Johnsen

Lotul convocat pentru Turneul celor 4 Națiuni:

Portari: Alexandru Șerban (Academia Gheorghe Hagi), Ștefan Dobre (Tricolor11 Timișoara / LPS Banatul)

Fundași: Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), Alex Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Marius Nedelcu (Tricolor11 Buzău / Academia Sport Team), Radu Drăgușin (Atletico Regal Sport), Deniz Giafer (Benfica Lisabona), Gabriel Boloca (Juventus Torino)

Mijlocași: Răzvan Matiș (Academia Gheorghe Hagi), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Constantin Albu (Academia Gheorghe Popescu), Vlad Mitrea (Inter Milano), Claudiu Stan (SC Dinamo), Raul Șteau (Tricolor11 Deva / Viitorul Cluj), Laurențiu Ardelean (FC Steaua București)

Atacanți: Daniel Toma (Dunărea Călărași), Alexandru Dumitru (Atletico Madrileno)

Toamna va aduce primele meciuri oficiale
Reprezentativa tricoloră alcătuită din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2001 se pregătește pentru primele meciuri oficiale, pe care le va disputa în turul inaugural din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 – Anglia 2018. În perioada 23-29 octombrie 2017, România va fi gazda unei grupe în care adversarele vor fi Lituania, Luxemburg și Austria. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită).