După o victorie obținută marți, reprezentativa Under 16 a României a pierdut meciul al doilea de verificare în fața selecționatei similare a Turciei.

Tricolorii au deschis scorul printr-o lovitură de la 11 metri executată de Remus Mihai, în minutul 8, însă oaspeții au reușit să egaleze până în pauză, prin Akgün, minutul 27.

În partea secundă, echipa noastră a fost aproape de a trece la conducere, dar cei care au marcat au fost tot adversarii, în minutul 78, prin Halvaci, din penalty. România încheie astfel „dubla” cu Turcia cu o victorie și un eșec. În primul joc, care a avut loc marți, tot la Centrul Național de Fotbal Buftea, tricolorii s-au impus cu 1-0 prin golul marcat de Ștefan Bodișteanu.

România: 1. Mitrovic (12. Popa, 66′) – 2. Ciontea, 3. Sârbu (14. Nicolescu, 54′), 5. Lazăr, 4. Pârvulescu (15. Nicolae, 54′) – 8. Floarea (17. Pandele, 41′), 6. Nechita-cpt. – 7. Mihai (18. Negoescu, 47′), 10. Popescu (20. Mălăele, 47′), 11. Niță (22. Bodișteanu, 54′) – 9. Curea (21. Tudor, 41′). Antrenor: Adrian Văsâi
Rezerve neutilizate: 16. Ardelean, 19. Badea

Turcia: 1. Çetin – 2. Yiğit , 4. Bayram, 5. Tagir, 3. Gülay – 15. Akgün, 6. Halvaci, 10. Çeltik-cpt. (17. Biber, 65′) – 7. Soğucak (8. Çelik, 80′), 9. Demirezen (11. Güler, 57′), 18. Gümüş (16. Cebeci, 41′). Antrenor: Mehmet Yildirim
Rezerve neutilizate: 12. Güney – 13. Aydin, 14. Kaplan

Pentru aceste jocuri, selecționerul Adrian Văsâi a convocat un lot format din 22 de jucători:

Portari: Robert Popa (Flacăra Horezu), Aleksander Mitrovic (Dinamo)

Fundași: Sergiu Pârvulescu (Kids Tâmpa), Luca Ciontea (Dinamo), Mario Nicolescu (Zaragoza), Adrian Nicolae (FC Petrolul Ploiești), Dan Sârbu (FC Viitorul), Bogdan Lazăr (FC Viitorul), Raul Ardelean (CSM Oradea)

Mijlocași: Andrei Pandele (FCSB), Nicolas Popescu (FC Viitorul), Sebastian Nechita (Juniorul Suceava), Ionuț Floarea (Dinamo), Robert Mălăele (FC Viitorul), Ionuț Neacșu (FCSB), Claudiu Negoescu (FCSB), Claudiu Badea (Dinamo), Romeo Niță (FCSB), Ștefan Bodișteanu (FC Viitorul)

Atacanți: Tiberiu Curea (Dinamo), Robert Tudor (FCSB), Remus Mihai (FC Viitorul)

Reprezentativa Under 16 a României va disputa primele jocuri oficiale în toamna lui 2019, când va debuta în preliminariile Campionatului European Under 17 din 2020.